spacer
header
header
 
De gidsfunctie van een groot folkfestival als dat in Tilb...
zaterdag, 23 november 2002 00:00

De gidsfunctie van een groot
folkfestival als dat in Tilburg

-door Henk-
Folkmuziek kruipt sinds een jaar of vijf uit het verdomhoekje, waar ze begin jaren tachtig in terecht gekomen was, overladen met clichees als geitenwollen sokken muziek. Voor het eerst sinds de folkrevival in de jaren zeventig worden in toenemende mate folkgroepen geprogrammeerd door culturele centra, schouwburgen en muziekcentra.
Waar boven de rivieren de belangstelling zich hoofdzakelijk richt op Keltische en Angelsaksische folk, komt in de zuidelijke provincies folkmuziek uit heel Europa aan bod, dit waarschijnlijk onder invloed van de wijdvertakte folkboom in België.

Als in januari 2000 het International Folk Festival in Tilburg haar première beleeft is dat in ons land het eerste festival sinds tijden dat een breed spectrum aan Europese folkmuziek presenteert. Festivals die al langer bestaan richten zich specifieker op bijvoorbeeld Friese muziek (het Tsjoch-festival) of Keltische muziek (Folkfestival Zwolle, Irish Festival Bergen op Zoom).

In het Eindhovens Dagblad spreekt de Brabantse liedjesschrijver en -zanger Gerard van Maasakkers de hoop uit dat het Tilburgse festival net zo'n aanjager vormt als destijds de Folkdag in Moergestel (zeventiger jaren). Jongeren raakten toen enthousiast en gingen zelf ook weer folkmuziek maken, constateerde hij.

Spin-off
Er is vervolgens zeker sprake van een spin-off van Tilburg. Ten aanzien van de dan opkomende folk-verschijnselen is het moeilijk een onderscheid te maken tussen enerzijds een direkt gevolg van Tilburg en anderzijds een voortvloeisel uit de dan geldende tijdsgeest. In ieder geval organiseerde Tilburg het eerste grote meerdaagse folkfestival sinds lange tijd in Nederland. Het is dan ook niet enkel van betekenis voor de muziekliefhebber, maar ook voor een hele wereld eromheen.
Media gaan er meer aandacht aan besteden. Er ontstaan folk-labels. Nieuwe festivals, folkclubs, gespecialiseerde cd-winkels.

In het jaar dat het festival in Tilburg begint volgen er meer. Zes maanden later heeft in Eindhoven het eerste Folkwoods festival plaats. En er komen nog steeds nieuwe festivals bij. In overeenstemming met het karakter van de muziek gaat het vaak om redelijk kleinschalige festivals als het Triskell Folkfestival in het Limburgse Merkelbeek, Folk Grollo dat in maart 2003 haar eerste editie beleeft, of Pastorale au Parvis, een festival in het Zeeuwse dorp Nisse, onder Goes, dat de laatste jaren naast licht-klassieke muziek ook wereldmuziek en folk programmeert.

Op verschillende podia hoor je meer en meer folkmuziek. In Oisterwijk ziet GUO-concerts het licht, een concert-organisatie die veel plaats inruimt voor folkmuziek. Het aantal folkclubs in Nederland groeit tot een dertigtal en steeds meer muziekcafees gooien de schroom van zich af en programmeren folkmuziek.

Alternatieve poppodia blijken opeens niet meer wars van folk- en aanverwante muziek. De Melkweg in Amsterdam plaatst groepen op haar podia, die het Tilburgs festival naar Nederland haalt. Tivoli in Utrecht verbreedt ook haar horizon en laat rootsmuziek toe. Anderen volgen snel, zoals De Effenaar in Eindhoven, Rotown in Rotterdam en Paradiso in Amsterdam.

Pop- en andere grootschalige festivals programmeren internationale groepen die hun eerste optreden in Nederland hadden op het Tilburgse podium, zoals de Franse groep Debout sur le Zinc, het Noorse The RealOnes en de Finse accordeonvirtuoos Kimmo Pohjonen.

DJ's specialiseren zich in folkmuziek. De Utrechtse DJ.Wizzard, die in de Melkweg en later op het Tilburgs festival ervaring opdeed, stond afgelopen zomer voor het eerst op Europa's grootste folkfestival, Dranouter (B).

Opvallend is de enorme hausse in Keltische folkfestivals. Alleen al dit najaar zijn er in Nederland een stuk of tien. Onder noemers als Celtic Night, Irish Night, Irish Festival worden kwalitatief uitstekende musici uit landen met een levende keltische muziektraditie naar Nederland gehaald, die al eerder op het onderdeel The Celtic Connection van het Tilburgs festival stonden.
Tilburg kent al vanaf haar start een speciale avond met dit soort muziek en liet vooraanstaande vertegenwoordigers optreden. De Ierse groep Kila, een vertegenwoordiger van de nieuwe jonge stroming Ierse muzikanten beleefde haar Nederlandse primeur in Tilburg en staat nu op Celtic Nights in Groningen, Enschede en Leeuwarden. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld voor Flook (Engeland) en Suzanne Seivana (Galicië).
Maar ook keltische groepen als Danu (Ierland), La Bouttine Souriante (Canada) en Kepa Junkera (Spanje) presenteerden zich in Tilburg voor het eerst aan een groot Nederlands publiek.

Het Tilburgs folkfestival is niet alleen een inspiratiebron voor anderen, maar ook trendvolgend. Bij haar programmering houdt het rekening met toenemende interesse voor aanverwante muzieksoorten als Amerikaanse rootsmuziek, blues, alternative country, singer-songwriter en wereldmuziek.
De programmering is op die vlakken echter niet afwachtend of volgend, maar gewaagd en toonaangevend. Komend festival is er een avond ingeruimd voor Amerikaanse rootsmuziek met bijvoorbeeld de bluegrass-revelatie van dit jaar Nickel Creek (voor 't eerst in Nederland). Voorgaande jaren waren er vertegenwoordigers uit de wereldmuziek zoals Regis Gizavo en Renaud Garcia-Fons.

Waar in Nederland vrijwel nooit folk uit zuideuropese landen op de podia staat grossiert Tilburg daar in. Groepen als Les Primitifs du Futur, Dancas Ocultas, Gaiteiros de Lisboa speelden er voor het eerst op een groot podium in Nederland.
Komende editie is op Elena Ledda na de complete top van de Italiaanse folk in Tilburg aanwezig met Lucilla Galeazzi (Nederlandse primeur), Ricardo Tesi, Banda Ionica en Tenores de Bitti. Voor Nederlandse, maar ook Belgische liefhebbers van folk- en wereldmuziek uit die contreien is Tilburg nagenoeg de enige mogelijkheid om deze muziek live te genieten.

De media hebben dit ook in de gaten. De Volkskrant heeft sinds ruim een jaar een medewerker die zich speciaal over wereldmuziek en folk buigt. Ton Maas schreef voor die krant in januari dit jaar voor het eerst een recensie over het Tilburgse festival, zoals hij in die krant voor het eerst ook ruim aandacht besteedde aan Folkwoods in Eindhoven.
Kranten als Het Parool en NRC schrijven ook frequenter over dit soort muziek.

Regionale kranten als die in Zwolle, Den Haag, Limburg, Brabant en Zeeland hebben al langer journalisten of medewerkers in dienst die met kennis van zaken over deze genres schrijven.

Een gespecialiseerd tijdschrift als New Folk Sounds krijgt op grote festivals als dat in Tilburg, gemakkelijk de gelegenheid om de buitenlandse muzikanten aan het woord te laten. Nederlands gerenommeerde popmuziekblad Oor kan ook niet meer om folk en wereldmuziek heen. En sinds een paar jaar bestaat er het florerend gespecialiseerd blad Heaven.

De VPRO-radio geeft in een toenemend aantal programma's ruimte aan folk, rootsmuziek en wereldmuziek. Regionale omroepen hebben speciale programma's over volks- en streekmuziek, zoals Hubert van Hoof in Limburg, Lia de Haas in Brabant en Henk Scholte in Groningen.
Lokale omroepen zijn actief op roots- en folkgebied met programma's als Crossroads bij de BRTO in Bergen op Zoom, Radio Rijnwoude met het programma "Under the Tree", de Lokale Omroep Hoorn met Long Distance en Radio Winschoten met o.m. het programma Bluestrain.

Ook op internet is folkmuziek geen onbekende meer. Kijk eens op www.folk.pagina.nl en je constateert dat folk in Nederland weer leeft. Maar ook de aanverwante muziekstijlen als roots, alternative country, blues en wereldmuziek scoren in toenemende mate in alle soorten media. Op die vlakken gebeurt in Nederland al het nodige, maar Tilburg integreert het in een breder pallet. In het oog springende festivals in Nederland die zich specifiek op een van deze verschillende stijlen richten zijn: Big Barrel Blues in Nieuw Beerta, Moulin Blues in Ospel, Mundial in Tilburg en het Amsterdam Roots Festival.
Rootsmuziek is evenals folk aan een opmars bezig. Blue Highways in Vredenburg Utrecht, Take Root in Assen timmeren al enkele jaren aan de weg. In Bergen op Zoom was onlangs het eerste Hollandiana-festival met uitsluitend Nederlandse groepen die muziek maken, die voor het gemak onder de grote noemer Americana wordt gerangschikt. Poptempel de Effenaar in Eindhoven vulde een dezer weken een avond met Brabantse rootsmuziek, niet onder de noemer Americana, maar Brabantia.

Vooraanstaande muziekcentra zoals die staan in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Eindhoven en middelgrote theaters en schouwburgen plaatsen steeds vaker folk- en rootsmuziek op hun zwaar gesubsidieerde podia. Op een enkele uitzondering na - zoals het Arsenaaltheater in Vlissingen, of de Hofnar in Valkenswaard - gaat het echter om risicoloze programmering.
Het is goed vast te stellen dat een karig gesubsidieerd festival in Tilburg die risico's wél neemt en daarmee het pad effent voor de gevestigde cultuurcentra. Je kunt stellen dat Tilburg de fraaie maar nog relatief onbekende muziek salonfähig maakt. Eigenlijk mag je verwachten dat de grote cultuurpaleizen - rijkelijk ondersteund met ons belastinggeld - de burger in een veel eerder stadium laten kennis maken met al die mooie muziek. Vooralsnog blijft die gidsfunctie, die voortrekkersrol, echter gewoon waar die al lang ligt: in Tilburg.

 
spacer
spacer

Recente concertberichten

Vrijkaarten voor Celtic Folk Night in Eindhoven

Op vrijdag 2 maart is er een Celtic Folk Night in het Muziekgebouw in Eindhoven. Optredens zijn er van: Lau, Fernhill, Startijenn en John O'Dreams. Folkforum mag 2 x 2 vrijkaarten weggeven.

Lees meer...
 
Huisconcerten in Tilburg

Sinds kort organiseert Hanneke Janissen huisconcerten in Tilburg. Op het programma staan in 2012: Pete Thom (17 februari), Bram Taylor (13 april) en Other Roads (22 november).

Lees meer...
 
The FolkSurvival Club in Amsterdam en Westelbeers

Komende zondag, 12 februari, staat The FolkSurvival Club in Paradiso in Amsterdam, en op 26 februari doet de formatie De Cultuur Boerderij in Westelbeers aan.

Lees meer...
 
Optreden Linde Nijland afgelast

Helaas kan het concert van het Linde Nijland Trio bij Folkclub Twente vanavond (3 feb. '12) wegens een keelontsteking van Linde niet doorgaan. Een goede vervanging zoeken is op deze korte termijn niet meer mogelijk aldus de Stichting Folkclub Twente, die hoopt dat mensen niet voor niets hoeven afreizen naar Boekelo.

 
Laatste folkcafé's in Oss

Onder de noemer Last Farewell Concerts zijn er nog 3 folkcafé's in de Groene Engel in Oss. Op 5 februari is er Fiddlehead, op 4 maart speelt Wild Geese en op 1 april sluit Cloggy Dew de reeks af en gaat de Groene Engel op zondag dicht.

Lees meer...
 
Pura Fe' Trio in Utrecht

Morgen, vrijdag 3 februari 2012, is de veelzijdige blues van Native American singer-songwriter Pura Fe' te horen in RASA in Utrecht.

Lees meer...
 
Cara in de Fookhook

Op zondag 12 februari zal de Duitse formatie Cara optreden in de Fookhook te Sevenum.

Lees meer...
 
CD presentatie Change of Key met Amerikaanse fiddler Tim Crouch

Op zaterdag 21 en zondag 22 april zal Change of Key de nieuwe cd presenteren in Haastrecht, met als speciale gast de Amerikaanse fiddler Tim Crouch.

Lees meer...
 
Concert voor Gert in Terneuzen

Op zondagmiddag 29 januari herdenken Zeeuwse muzikanten gitarist Gert de Meijer in Porgy & Bess in Terneuzen.

Lees meer...
 
Andar stelt cd voor bij GUO in Oisterwijk

Op zaterdag 28 januari 2012  is stelt de groep Andar (voorheen Munnelly & Friends) zijn debuut-cd voor bij GUO in CC Tiliander te Oisterwijk.

Lees meer...
 
OGHAM WEER IN CONCERTZAAL TILBURG

Ook dit jaar staat Ogham weer met Keltische muziek in de Concertzaal Tilburg en wel op zaterdag 11 februari 2012.

Lees meer...
 
Griekse zangeres in Nederland

De Griekse zangeres Savina Yannatou & de groep Primavera en Salonico zijn te zien in Amsterdam (3 februari), Den Haag (4 feb.) en Utrecht (5 feb.).

Lees meer...
 
Songwriters Circle in Nijmegen

Op zondag middag 29 januari 2012 gaat in café Trianon in Nijmegen een nieuw project van start: Songwriters Circle.

Lees meer...
 
Huisconcert Vicki Swan & Jonny Dyer

Op vrijdag 3 februari komt er een wel heel byzonder concert bij Karin in de huiskamer in Den Haag.

Lees meer...
 
Optredens Rig The Jig geannuleerd

Ten gevolge van tragische familie-omstandigheden bij een drietal leden van de Ierse band Rig The Jig is besloten de Nederlandse tour te annuleren. Er stonden optredens gepland in Zevenaar, Sevenum (Fookhook) en Sneek.

 
Folkconcerten in Wahlwiller

Het huiskamertheater in Wahlwiller heeft een naam gekregen: Pandora Podium. Op het programma staan vanaf 22 januari o.a. Nicole Bolton & John Jeninga, Martin Hutchinson, Camille Bloom en Shannon Lyon & Elly Kellner.

Lees meer...
 

WEEKAGENDA

zo 12 feb: Ottersum
Jelka van Houten & Anna de Beus
zo 12 feb: Amsterdam
The FolkSurvival Club
zo 12 feb: Sevenum
Cara
ma 13 feb: Eindhoven
Jelka van Houten
vr 17 feb: Tilburg
Pete Thom
vr 24 feb: Tilburg
Cuban Heels
za 25 feb: Moergestel
Dommelvolk & Niels van de Ven
za 25 feb: Tilburg
Omnia
za 25 feb: Tilburg
Barrelhouse
zo 26 feb: Westelbeers
The FolkSurvival Club
zo 26 feb: Ottersum
Jude Johnstone & Matty Charles
ma 27 feb: Eindhoven
Matty Charles
do 01 mrt: Ottersum
JW Roy
vr 02 mrt: Eindhoven
Celtic Folk Night
vr 02 mrt: Landgraaf
Cedar Creek
za 03 mrt: Goirle
Folk in de Kapel: Brabocana
zo 04 mrt: Oss
Wild Geese
zo 04 mrt: Sevenum
Bring In The Spirit
zo 04 mrt: Ottersum
Martyn Joseph
ma 05 mrt: Eindhoven
Wizz Jones + Rachel Harrington
vr 09 mrt: Voorhout
Nick Keir en Stephen Quigg
za 10 mrt: Huizinge
Maalstroom met Jo Freya
zo 11 mrt: Ottersum
Rachel Harrington & The Knockouts
zo 11 mrt: Den Haag
Nick Keir & Stephen Quigg
ma 12 mrt: Eindhoven
Greg Trooper
za 17 mrt: Goirle
Folk in de Kapel: Eaden
zo 18 mrt: Ottersum
Elliott Murphy
zo 18 mrt: Ammerstol
Uncle Nobby
ma 19 mrt: Eindhoven
Martha Mendez
wo 21 mrt: Ottersum
Luka Bloom
 
spacer