spacer
header
header
 
Sterke songs, maar té verschillende stijlen
zaterdag, 08 februari 2003 00:00


Image

Sterke songs, maar
té verschillende stijlen

Gerard van Maasakkers en de Vaste Mannen - Vol Dagen - Music & Words

Vol Dagen van Gerard van Maasakkers, bevat in de nummers As ge ooit, Liedje van ooit en We gaon op huis aan, drie super-songs. Dat is het goede nieuws. Het slechte is dat dit album qua muziekstijlen té verscheiden is.

Van Maasakkers wordt overstelpd met positieve reacties en hij lijkt met Vol Dagen een nog breder publiek te raken. Maar desondanks nu dus toch een gemeende kritische kanttekening.

Verwijzingen naar calypso, zydeco, musette, americana en afro raken allemaal de folky sfeer. Maar uitstapjes naar cabaret en lichte jazz vallen daarbuiten. Voor mij mag het materiaal op een cd qua genre wel iéts uitwaaieren, maar moet 't toch binnen één stemming passen. In die zin vereist een cd een andere samenstelling dan een live-concert.

Zodra vingers ritmisch gaan meeknippen, ben ik geneigd door te zappen. En liedteksten hoor ik liever gezongen dan gedeclameerd. Het hart van de cd lijdt daar onder. Nr 5 vanwege vingergeknip (Benny), nummer 6 vanwege gepraat (Mee en dan), en nummer 7 vanwege koortje met wel érg zachte G en iets te gemakkelijke funk (Nee Gij).

Twee van die drie nummers zijn tekstueel wél de moeite waard. Mee en dan tackelt een taboe. Het gaat over een weduwnaar die worstelt met een gebrek aan genegenheid en sex. Van Maasakkers dingt met dit nummer mee naar de Annie M.G.Schmidt-prijs. In maart is de uitslag. Benny gaat over de coming out van een homoseksuele jongen. Maar de bijna vrolijke muziek dreigt de luisteraar op het verkeerde been te zetten.
Van Maasakkers komt er al jaren zelf ruimschoots voor uit homo te zijn.
Hij gaat met dit onderwerp dan ook luchtig om. Zoals ook blijkt uit een ander nummer op de cd Zonder Vleugels met ondermeer de volgende passage:
Ik stond te zingen in 'n vol café
Mer luisteren deejen er mer twee
'n Zekere Yvon mee unne vent,
En die vent is nou van mijn.

Na twee weken luisteren sloeg ik de nrs 5, 6 en 7 over. De nummers 1 tot en met 4 en de nummers 8 tot en met 10 zijn elk op zich goed tot buitengewoon. Nu ik aan het recenseren sla, draai ik weer de complete cd. Na verloop van tijd merk ik dat ik Mee en da n ondanks het gepraat toch meer ga waarderen vanwege de melodielijn (mooi refrein!) en de bugel van gastmuzikant Jeroen Doomernik.

De drie hoogtepunten van deze cd verdienen een uitgebreidere toelichting:

Liedje van altijd
Het nummer over de moeder van Gerard van Maasakker, Liedje van altijd, is sterk en ontroerend, met mooie achtergrondzang van de Very Girls. Enige minpuntje is de iets te nadrukkelijke percussie. Maar toch een super-song met 'n kippevel-tekst, bijvoorbeeld als het gaat over het moment dat Gerard na jaren weer eens naast zijn moeder in de kerk zit:
'En nou zitten we samen in de bank,
't Orgel begint en 't dameskoor zet in,
En ons moeder zingt 'n liedje mee, van dank.
En ik heur die stem,
Die ook al vur me zong,
Die oer-vertrouwde stem, as ik nie slaopen kon.
Ik durf nie opzij te kijken,
Ik durf't nie te laoten blijken
Mer ik zing mee, en ik koester dit moment;
Grijze moeder mee'ne grote vent.'

As ge ooit
As ge ooit is een vertaling van het nummer Broken Wings van Jan Willem Roy, die Brabantse americana-zanger met wie Van Maasakkers dit nummer samen zingt. Een rauwe- én een geslepen diamant, een leuke én sterke combinatie!
En een tekst met niveau:

M'n whiskeyglas is halfvol,
Mer ooit dan stop ik helemoal, ooit,
As ge ooit

As ge ooit nog 's terugkomt
As ge ooit, 'n hart van spijt
As ge ooit terug bij mijn komt
Moette weten; mij raakte nie meer kwijt

We gaon op huis aan
Met We Gaon op huis aan heeft Van Maasakkers weer eens een echte meezinger gecreëerd. Tijdens live-optredens zet het zich in no time vast in je hoofd en zing je 't refrein mee. De versie op de cd is terecht mét publiek opgenomen. Zo hoort dit nummer te zijn; op 't eind luidkeels meegezongen. Kom we gaon, kom we gaon…

Diversiteit aan stijlen is op albums van Gerard van Maasakkers al langer usance. Toen stoorde ik me daar minder aan dan nu. Hoe dat komt? Ik zag hem verleden jaar als solist. Alleen met zijn gitaar op het podium. Dat sprak me enorm aan. Ook zag ik hem tijdens "Naked Song" in Gemert. Daar stonden de Very Girls hem bij met hun engelenstemmen en zong hij twee nummers met J.W.Roy. In vergelijking met de band-concerten komt Van Maasakkers dan veel dichter bij en doet hij enkel zijn eigen ding.

Sindsdien ben ik ervan overtuigd dat hij het natuurlijkst en meest ontspannen overkomt in een klein gehouden zanger-met-gitaar-setting. Oké, een contrabas, of een tweede gitaar mag erbij; misschien zelfs nog een blazer of accordeonist. Maar meer niet. Zijn nieuwste cd zou aanvankelijk een dergelijke "Naked Song"-aanpak krijgen, maar Van Maasakkers heeft de enthousiaste - maar tevens té kaleidoskopisch uitwerkende - inbreng van zijn bandleden teveel kans gegeven.

Henk - Waardering 7

 
spacer
spacer

Recente concertberichten

Vrijkaarten voor Celtic Folk Night in Eindhoven

Op vrijdag 2 maart is er een Celtic Folk Night in het Muziekgebouw in Eindhoven. Optredens zijn er van: Lau, Fernhill, Startijenn en John O'Dreams. Folkforum mag 2 x 2 vrijkaarten weggeven.

Lees meer...
 
Huisconcerten in Tilburg

Sinds kort organiseert Hanneke Janissen huisconcerten in Tilburg. Op het programma staan in 2012: Pete Thom (17 februari), Bram Taylor (13 april) en Other Roads (22 november).

Lees meer...
 
The FolkSurvival Club in Amsterdam en Westelbeers

Komende zondag, 12 februari, staat The FolkSurvival Club in Paradiso in Amsterdam, en op 26 februari doet de formatie De Cultuur Boerderij in Westelbeers aan.

Lees meer...
 
Optreden Linde Nijland afgelast

Helaas kan het concert van het Linde Nijland Trio bij Folkclub Twente vanavond (3 feb. '12) wegens een keelontsteking van Linde niet doorgaan. Een goede vervanging zoeken is op deze korte termijn niet meer mogelijk aldus de Stichting Folkclub Twente, die hoopt dat mensen niet voor niets hoeven afreizen naar Boekelo.

 
Laatste folkcafé's in Oss

Onder de noemer Last Farewell Concerts zijn er nog 3 folkcafé's in de Groene Engel in Oss. Op 5 februari is er Fiddlehead, op 4 maart speelt Wild Geese en op 1 april sluit Cloggy Dew de reeks af en gaat de Groene Engel op zondag dicht.

Lees meer...
 
Pura Fe' Trio in Utrecht

Morgen, vrijdag 3 februari 2012, is de veelzijdige blues van Native American singer-songwriter Pura Fe' te horen in RASA in Utrecht.

Lees meer...
 
Cara in de Fookhook

Op zondag 12 februari zal de Duitse formatie Cara optreden in de Fookhook te Sevenum.

Lees meer...
 
CD presentatie Change of Key met Amerikaanse fiddler Tim Crouch

Op zaterdag 21 en zondag 22 april zal Change of Key de nieuwe cd presenteren in Haastrecht, met als speciale gast de Amerikaanse fiddler Tim Crouch.

Lees meer...
 
Concert voor Gert in Terneuzen

Op zondagmiddag 29 januari herdenken Zeeuwse muzikanten gitarist Gert de Meijer in Porgy & Bess in Terneuzen.

Lees meer...
 
Andar stelt cd voor bij GUO in Oisterwijk

Op zaterdag 28 januari 2012  is stelt de groep Andar (voorheen Munnelly & Friends) zijn debuut-cd voor bij GUO in CC Tiliander te Oisterwijk.

Lees meer...
 
OGHAM WEER IN CONCERTZAAL TILBURG

Ook dit jaar staat Ogham weer met Keltische muziek in de Concertzaal Tilburg en wel op zaterdag 11 februari 2012.

Lees meer...
 
Griekse zangeres in Nederland

De Griekse zangeres Savina Yannatou & de groep Primavera en Salonico zijn te zien in Amsterdam (3 februari), Den Haag (4 feb.) en Utrecht (5 feb.).

Lees meer...
 
Songwriters Circle in Nijmegen

Op zondag middag 29 januari 2012 gaat in café Trianon in Nijmegen een nieuw project van start: Songwriters Circle.

Lees meer...
 
Huisconcert Vicki Swan & Jonny Dyer

Op vrijdag 3 februari komt er een wel heel byzonder concert bij Karin in de huiskamer in Den Haag.

Lees meer...
 
Optredens Rig The Jig geannuleerd

Ten gevolge van tragische familie-omstandigheden bij een drietal leden van de Ierse band Rig The Jig is besloten de Nederlandse tour te annuleren. Er stonden optredens gepland in Zevenaar, Sevenum (Fookhook) en Sneek.

 
Folkconcerten in Wahlwiller

Het huiskamertheater in Wahlwiller heeft een naam gekregen: Pandora Podium. Op het programma staan vanaf 22 januari o.a. Nicole Bolton & John Jeninga, Martin Hutchinson, Camille Bloom en Shannon Lyon & Elly Kellner.

Lees meer...
 

WEEKAGENDA

zo 12 feb: Ottersum
Jelka van Houten & Anna de Beus
zo 12 feb: Amsterdam
The FolkSurvival Club
zo 12 feb: Sevenum
Cara
ma 13 feb: Eindhoven
Jelka van Houten
vr 17 feb: Tilburg
Pete Thom
vr 24 feb: Tilburg
Cuban Heels
za 25 feb: Moergestel
Dommelvolk & Niels van de Ven
za 25 feb: Tilburg
Omnia
za 25 feb: Tilburg
Barrelhouse
zo 26 feb: Westelbeers
The FolkSurvival Club
zo 26 feb: Ottersum
Jude Johnstone & Matty Charles
ma 27 feb: Eindhoven
Matty Charles
do 01 mrt: Ottersum
JW Roy
vr 02 mrt: Eindhoven
Celtic Folk Night
vr 02 mrt: Landgraaf
Cedar Creek
za 03 mrt: Goirle
Folk in de Kapel: Brabocana
zo 04 mrt: Oss
Wild Geese
zo 04 mrt: Sevenum
Bring In The Spirit
zo 04 mrt: Ottersum
Martyn Joseph
ma 05 mrt: Eindhoven
Wizz Jones + Rachel Harrington
vr 09 mrt: Voorhout
Nick Keir en Stephen Quigg
za 10 mrt: Huizinge
Maalstroom met Jo Freya
zo 11 mrt: Ottersum
Rachel Harrington & The Knockouts
zo 11 mrt: Den Haag
Nick Keir & Stephen Quigg
ma 12 mrt: Eindhoven
Greg Trooper
za 17 mrt: Goirle
Folk in de Kapel: Eaden
zo 18 mrt: Ottersum
Elliott Murphy
zo 18 mrt: Ammerstol
Uncle Nobby
ma 19 mrt: Eindhoven
Martha Mendez
wo 21 mrt: Ottersum
Luka Bloom
 
spacer