spacer
header
header
 
Achter de muziek aan (71): Dranouter 2010: folk of geen folk?
vrijdag, 06 augustus 2010 10:12

Net terug van een fijne vakantie in het zonnige zuiden van Engeland. Het plan was om naar Cornwall te trekken, maar van verschillende kanten hoorden we dat het weer daar niet al te best was. Het Exmoor National Park was een prachtig alternatief om te wandelen. Lekker weertje, niet te warm en geen regen, wat wil een mens nog meer. Vandaag vertrekken we naar Dranouter voor het jaarlijkse festival.

Het wordt voor mij de eenendertigste keer dat ik afreis naar het West-Vlaamse Heuvelland, maar het zal dit jaar voor het eerst zijn dat ik niet naar het Folkfestival  in Dranouter ga.
Is dat erg?
Ja en nee, denk ik.

Ik vind het altijd jammer dat bij een gebeuren de titel folk wegvalt, zeker bij zo’n instituut als Dranouter is. Deze muziek krijgt al zo weinig aandacht, dus is het jammer dat het labeltje ‘folk’ weggemoffeld wordt, om wat voor reden dan ook.
Van de andere kant moet een festival zich blijven ontwikkelen. Dranouter wordt meer en meer een festival voor jongeren en daarom ook meer en meer een festival met muziek voor die leeftijdsgroep.  De gemiddelde folkliefhebber vindt er steeds minder zijn, vertrouwde, gading. Gekoppeld aan de immer voortschrijdende schaalvergroting en het verjongen van het publiek , elementen die al een tiental jaren spelen, kan ik mij voorstellen dat er bezoekers afhaken. Steeds vaker kiezen zij voor kleinschalige festivals  waar de gekende folk volop wordt geprogrammeerd en waar op een relaxte wijze van de muziek genoten kan worden. En dan is de cirkel rond.  Kleine initiatieven zijn in dit geval levensvatbaar, dus kan iedereen tevreden zijn. Het heeft weinig zin om hier dramatisch over te doen. ‘Niets is voor altijd’, zong Madou zo’n dertig jaar geleden al.

Persoonlijk vind ik dat er nog altijd voldoende oog voor de ‘folk’ is binnen de programmatie van Dranouter. Vorig jaar misschien wat minder, maar 2008 was een editie met opvallend veel bekende folknamen. De Clubtent zal dit jaar frequent door mij bezocht worden. Ik ben heel benieuwd naar de verrichtingen van Carolina Chocolate Drops, Hindi Zahra, Harper (zoon van Paul) Simon en natuurlijk de Ierse klanken van Electric Céili. In de Kayam  zal ik niet vaak aanwezig zijn, Anouk en dEus laat ik zonder problemen aan mij voorbij gaan, maar ik ben wel heel benieuwd naar de combinatie van Solomon Burke en Joss Stone. En natuurlijk, The Pogues. De berichten van het optreden in Amsterdam zijn veelbelovend, hoewel ik ook ergens las dat Shane McGowan nu in bezit is van een hagelwit gebit. Ook dat zal waarschijnlijk moeten wennen…

En wie weet kent Dranouter net als vorig jaar een aantal fantastische verrassingen. Ik denk dat menigeen nog met plezier terugdenkt aan de geweldige concerten van Rupa & the April Fishes en vooral het concert van die enthousiaste meiden uit Oslo, Katzenjammer. Zit zo’n verrassing er ook dit jaar in, dan rijden wij maandagmorgen in tevredenheid weer naar huis. Ik laat het u weten!

Assie

 
spacer
spacer

Recente concertberichten

Vrijkaarten voor Celtic Folk Night in Eindhoven

Op vrijdag 2 maart is er een Celtic Folk Night in het Muziekgebouw in Eindhoven. Optredens zijn er van: Lau, Fernhill, Startijenn en John O'Dreams. Folkforum mag 2 x 2 vrijkaarten weggeven.

Lees meer...
 
Huisconcerten in Tilburg

Sinds kort organiseert Hanneke Janissen huisconcerten in Tilburg. Op het programma staan in 2012: Pete Thom (17 februari), Bram Taylor (13 april) en Other Roads (22 november).

Lees meer...
 
The FolkSurvival Club in Amsterdam en Westelbeers

Komende zondag, 12 februari, staat The FolkSurvival Club in Paradiso in Amsterdam, en op 26 februari doet de formatie De Cultuur Boerderij in Westelbeers aan.

Lees meer...
 
Optreden Linde Nijland afgelast

Helaas kan het concert van het Linde Nijland Trio bij Folkclub Twente vanavond (3 feb. '12) wegens een keelontsteking van Linde niet doorgaan. Een goede vervanging zoeken is op deze korte termijn niet meer mogelijk aldus de Stichting Folkclub Twente, die hoopt dat mensen niet voor niets hoeven afreizen naar Boekelo.

 
Laatste folkcafé's in Oss

Onder de noemer Last Farewell Concerts zijn er nog 3 folkcafé's in de Groene Engel in Oss. Op 5 februari is er Fiddlehead, op 4 maart speelt Wild Geese en op 1 april sluit Cloggy Dew de reeks af en gaat de Groene Engel op zondag dicht.

Lees meer...
 
Pura Fe' Trio in Utrecht

Morgen, vrijdag 3 februari 2012, is de veelzijdige blues van Native American singer-songwriter Pura Fe' te horen in RASA in Utrecht.

Lees meer...
 
Cara in de Fookhook

Op zondag 12 februari zal de Duitse formatie Cara optreden in de Fookhook te Sevenum.

Lees meer...
 
CD presentatie Change of Key met Amerikaanse fiddler Tim Crouch

Op zaterdag 21 en zondag 22 april zal Change of Key de nieuwe cd presenteren in Haastrecht, met als speciale gast de Amerikaanse fiddler Tim Crouch.

Lees meer...
 
Concert voor Gert in Terneuzen

Op zondagmiddag 29 januari herdenken Zeeuwse muzikanten gitarist Gert de Meijer in Porgy & Bess in Terneuzen.

Lees meer...
 
Andar stelt cd voor bij GUO in Oisterwijk

Op zaterdag 28 januari 2012  is stelt de groep Andar (voorheen Munnelly & Friends) zijn debuut-cd voor bij GUO in CC Tiliander te Oisterwijk.

Lees meer...
 
OGHAM WEER IN CONCERTZAAL TILBURG

Ook dit jaar staat Ogham weer met Keltische muziek in de Concertzaal Tilburg en wel op zaterdag 11 februari 2012.

Lees meer...
 
Griekse zangeres in Nederland

De Griekse zangeres Savina Yannatou & de groep Primavera en Salonico zijn te zien in Amsterdam (3 februari), Den Haag (4 feb.) en Utrecht (5 feb.).

Lees meer...
 
Songwriters Circle in Nijmegen

Op zondag middag 29 januari 2012 gaat in café Trianon in Nijmegen een nieuw project van start: Songwriters Circle.

Lees meer...
 
Huisconcert Vicki Swan & Jonny Dyer

Op vrijdag 3 februari komt er een wel heel byzonder concert bij Karin in de huiskamer in Den Haag.

Lees meer...
 
Optredens Rig The Jig geannuleerd

Ten gevolge van tragische familie-omstandigheden bij een drietal leden van de Ierse band Rig The Jig is besloten de Nederlandse tour te annuleren. Er stonden optredens gepland in Zevenaar, Sevenum (Fookhook) en Sneek.

 
Folkconcerten in Wahlwiller

Het huiskamertheater in Wahlwiller heeft een naam gekregen: Pandora Podium. Op het programma staan vanaf 22 januari o.a. Nicole Bolton & John Jeninga, Martin Hutchinson, Camille Bloom en Shannon Lyon & Elly Kellner.

Lees meer...
 

WEEKAGENDA

zo 12 feb: Ottersum
Jelka van Houten & Anna de Beus
zo 12 feb: Sevenum
Cara
zo 12 feb: Amsterdam
The FolkSurvival Club
ma 13 feb: Eindhoven
Jelka van Houten
vr 17 feb: Tilburg
Pete Thom
vr 24 feb: Tilburg
Cuban Heels
za 25 feb: Tilburg
Omnia
za 25 feb: Moergestel
Dommelvolk & Niels van de Ven
za 25 feb: Tilburg
Barrelhouse
zo 26 feb: Westelbeers
The FolkSurvival Club
zo 26 feb: Ottersum
Jude Johnstone & Matty Charles
ma 27 feb: Eindhoven
Matty Charles
do 01 mrt: Ottersum
JW Roy
vr 02 mrt: Eindhoven
Celtic Folk Night
vr 02 mrt: Landgraaf
Cedar Creek
za 03 mrt: Goirle
Folk in de Kapel: Brabocana
zo 04 mrt: Oss
Wild Geese
zo 04 mrt: Sevenum
Bring In The Spirit
zo 04 mrt: Ottersum
Martyn Joseph
ma 05 mrt: Eindhoven
Wizz Jones + Rachel Harrington
vr 09 mrt: Voorhout
Nick Keir en Stephen Quigg
za 10 mrt: Huizinge
Maalstroom met Jo Freya
zo 11 mrt: Ottersum
Rachel Harrington & The Knockouts
zo 11 mrt: Den Haag
Nick Keir & Stephen Quigg
ma 12 mrt: Eindhoven
Greg Trooper
za 17 mrt: Goirle
Folk in de Kapel: Eaden
zo 18 mrt: Ottersum
Elliott Murphy
zo 18 mrt: Ammerstol
Uncle Nobby
ma 19 mrt: Eindhoven
Martha Mendez
wo 21 mrt: Ottersum
Luka Bloom
 
spacer