|
|
|
|
|
|
Warm gevoel en vrij associëren met Kalio Gayo |
|
vrijdag, 17 oktober 2008 18:42 |
 Kalio Gayo - Mei Ti Sera Foun - eigen beheer (www.kaliogayo.nl)
In 2004 was op het album Fearless nog behoorlijk wat Ierse invloed te horen, maar op hun vijfde cd, Mei Ti Sera Foun, is de inmiddels 10-jarige wereldfolkgroep Kalio Gayo helemaal over op voornamelijk Oost-Europese klanken. De nummers worden door twee dames gezongen in het Blabberatsch, een zelfverzonnen taal die volgens de band niemand kan verstaan, maar iedereeen begrijpt. En daar zit wel wat in, soms is het de sfeer die de 'inhoud' bepaalt, af en toe krijg je ook een tekstuele hint. Evolucije is alvast een optimistische binnenkomer, en Hanoi klinkt niet bepaald Vietnamees, maar de titel roept toch associaties op, of ze nu zo bedoeld zijn of niet. In Kolya gaat het vooral om de melancholieke uitstraling, terwijl het daaropvolgende Dikesh zowel vrolijkheid als nostalgie herbergt. Een heel lichtjes Arabisch klinkend Lanjaron heeft een bijna hypnotiserende bas. Muziek speelt in elk geval een belangrijke rol, in Zsiga vang ik ergens het woord 'melodiei' op, terwijl in het wat klezmer-achtige, maar tegelijk Spaans aandoende Voi, Voi, Voi (met een mannenstem op de achtergrond) een 'gitarra' figureert.
Er is wat veranderd in de bezetting van Kalio Gayo. Accordeonist Daan Roovers maakt geen deel meer uit van de groep, Renske Das (ook zang en fluit) neemt het instrument voor haar rekening en slagwerk is er nu in de persoon van Joost Bos, die een mooi intieme ritmiek toevoegt, meer met kwasten dan met stokjes. Bepalend is nog steeds de zang van de beide dames, Renske Das en Anja Pleit (ook op gitaar), daarnaast speelt de banjo (Egbert den Braber, ook achtergrondzang) een hoofdrol. Die geeft de muziek hier en daar een Keltisch tintje, neigt in Ochta Liberi (waarin de titel van de plaat terugkomt in de tekst) enigszins naar bluegrass en krijgt iets meer de ruimte omdat het slagwerk nu het ritme bepaalt. Sijmen Hendriks completeert het geheel nog steeds op bas.
De keuze om geheel in het Blabberatsch te zingen zorgt voor meer eenheid, maar aan de andere kant is het juist daar dat er iets wringt. De band probeert (net als op Fearless) de nummers een eigen karakter mee te geven, maar slaagt daar mijns inziens net niet helemaal in, waardoor het soms wat voortkabbelt. Daar staat tegenover dat je geen voorgekauwde inhoud te horen krijgt, volgens de groep zijn de teksten kleine verhaaltjes over bijvoorbeeld ruzieënde buurvrouwen, een dapper vogeltje, regen in tijden van droogte of thuiskomen na een lange reis, maar je kunt er natuurlijk ook je eigen fantasie op loslaten. Ikzelf voel nostalgische jeugdherinneringen opkomen, zie een fijn Spaans dorpspleintje dat ligt te bakken in de zon tijdens de siesta, en denk aan een feestelijke Balkanbruiloft, met ruimte voor een prettige vleug melancholie. Ook op Mei Ti Sera Foun is de muziek van Kalio Gayo heerlijk melodieus en warm als een knapperend haardvuur.
Mirjam Adriaans, waardering 8
Luisteren kan alvast op: www.myspace.com/kaliogayo.
|
|
|
|
|
Recente concertberichten
|
CD-presentatie Mathijs Leeuwis |
Op zaterdag 28 augustus presenteert Mathijs Leeuwis zijn cd Wachten Op De Klap in de Mezz in Breda.
|
|
Lees meer... |
|
John Gorka, Devon Sproule, Richard Shindell in Eindhoven |
Op 6 september 2010 gaat een nieuwe reeks Ad van Meurs presenteert... van start met een optreden van John Gorka in Meneer Frits in Eindhoven. Vervolgens staan Minyeshu, Richard Shindell en Devon Sproule & Paul Curreri op het programma.
|
|
Lees meer... |
|
Folk in Landgraaf en Wahlwiller, 2010/2011 |
Er is weer heel wat folkmuziek te beleven in Landgraaf en Wahlwiller het aankomend seizoen. Op het programma staan o.a. Martin Hutchinson, Pete Morton, The Fureys & Davey Arthur en The Oysterband.
|
|
Lees meer... |
|
CD Presentatie Pot, Baumgarten & Friends |
Aanstaande zaterdag, 3 juli, presenteren Pot, Baumgarten & Friends hun nieuwe cd in het Groningse Den Horn.
|
|
Lees meer... |
|
Sandy Dane en Alexander McKenzie bij Live Stage Marnix |
Live Stage Marnix, het Edese podium voor singer-songwriters, opent haar deuren iedere eerste donderdag van de maand. Op 1 juli 2010 is Live Stage Marnix gastheer van Sandy Dane uit Almere en Alexander McKenzie uit Winnipeg, Canada.
|
|
Lees meer... |
René Krol (diato's) en Philip Masure (snaren) geven vrijdag 25-06-10 een gezamelijk optreden op de Ierse avond, in het kader 55 jarig bestaan van MG Carclub Nederland in het Koningshof te Veldhoven om 22.00 uur. |
|
|
Zondag 27 juni 2010 speelt de Wageningse klezmer-polkaband Grassmoawer bij Bosch in Arnhem.
|
|
Lees meer... |
Op zaterdag 26 juni geeft Shannon Lyon een concert in Bosch in Arnhem.
|
|
Lees meer... |
|
Air Laut in Den Bosch en De Rijp |
Komende zondag, 20 juni, is folkgroep Air Laut 'nieuwe stijl' te zien en te horen in Den Bosch, op zaterdag 26 juni speelt de band in De Rijp.
|
|
Lees meer... |
|
Weekend met zigeunerdans en -zang |
Van 2 t/m 4 juli 2010 zijn er workshops zigeunerdans en -zang in De Uelenspieghel, Uffelte - Drenthe, onder begeleiding van zigeunerorkest Maljaki Luludji. Op 3 juli geeft dit orkest een concert.
|
|
Lees meer... |
|
Zilverziel presentatie tijdens de zonnewende op 21 juni |
Op de langste dag van het jaar, maandag 21 juni, presenteert Sido Martens zijn elpee Zilverziel in de Brasserie van Stania State in Oentsjerk.
|
|
Lees meer... |
|
Ben Prestage op tour in Lage Landen |
Van 15 t/m 18 juli is one man bluesband Ben Prestage op tour in Nederland en België.
|
|
Lees meer... |
|
Sitting On A Fence in Wahlwiller |
Op zondag 20 juni aanstaande speelt het duo Sitting On A Fence alias Snakes In Exile ‘Light’ in het intieme huiskamertheater te Wahlwiller.
|
|
Lees meer... |
|
Tijdens WK Afrikaanse bands in Horst |
Als de hele wereld naar het voetbal in Afrika kijkt, dan haalt Cambrinus in Horst op woensdag 16 juni 2010 de muziek uit dat continent voor het voetlicht.
|
|
Lees meer... |
|
KC McKanzie en Sarah MacDougall in Ede |
Live Stage Marnix, het Edese podium voor singer-songwriters, opent haar deuren iedere eerste donderdag van de maand. Op 3 juni is Live Stage Marnix gastheer van KC McKanzie uit Duitsland. Tweede act is de vanuit Canada opererende en in Zweden geboren Sarah MacDougall.
|
|
Lees meer... |
|
Huisconcert Caroline Herring in Berghem (bij Oss) |
Bert Pijpers mailde ons: Gisteren heb ik het genoegen gehad om Caroline in een afgeladen foyer te horen optreden tijdens het Naked Song festival in Eindhoven. Iedereen was het er over eens dat het een unike stem met prachtige liedjes en verhalen is. We hebben nog een paar plaatsjes voor het huisconcert, morgenavond in Berghem (bij Oss).
|
|
Lees meer... |
|
|