|
|
|
|
|
|
Niamh Parsons stralend middelpunt op droomfeestje Kraayenhof in bomvol Concertgebouw |
|
zaterdag, 28 juli 2007 16:46 |
-door Assie Aukes- Na meer dan twintig jaar geen Ierse muziek gemaakt te hebben, mocht
bandoneonspeler Carel Kraayenhof vrijdagavond in een bomvol
Concertgebouw in Amsterdam zijn eerste liefde weer eens beproeven.
Voor dit eenmalige concert had Kraayenhof gerenommeerde musici om zich heen verzameld die gepokt en gemazeld zijn in de Keltische muziek. Voor de Ierse liederen vroeg hij de bekende Ierse zangeres Niamh Parsons. Minder voor de hand liggend was de aanwezigheid van Cees van der Poel, Kraayenhofs compagnon in vroegere bandjes als De Link en EUTS. Cees van der Poel, ooit lid van legendarische folkgroepen als Wargaren en Wolverlei, had al jaren niet meer op een podium gestaan en heeft, naar eigen zeggen, hard moeten oefenen. Carel Kraayenhof begon enigszins gespannen aan het concert en had, zo bekende hij, slecht geslapen. De eerste tonen kwamen dan ook wat aarzelend uit de concertina, het instrument dat hij in geen twintig jaar bespeeld had. Niamh Parsons daarentegen bracht vanaf het begin haar liederen vol Ierse passie. Het melancholieke geluid van de bandoneon paste wondermooi bij het weemoedige karakter van de Ierse balladen. Het leek alsof Parsons hierdoor extra gemotiveerd raakte, want zelden hoorde ik haar een mooiere uitvoering van Black is the colour zingen. Cees van der Poel begeleidde op gitaar op adequate wijze, die niet deed vermoeden dat er jaren niet gespeeld was.
De grote vraag van de avond was natuurlijk wat de bandoneon voor de Ierse muziek kan betekenen. Op die vraag hebben de bezoekers een tweeledig antwoord gekregen. Zoals gezegd bleek het tango-instrument bij uitstek in de begeleiding van de melancholische Ierse balladen een verrijking. In de instrumentale jigs en reels heeft de bandoneon echter weinig te zoeken. Enkel in de jigs wist Kraayenhof gelijke tred te houden met zijn mede-muzikanten. De reels zijn echter te snel, hoewel Carel daar van tijd tot tijd met zijn basakkoorden welfraaie ondertonen wist te creëren. Dat er beperkingen waren had ook Carel Kraayenhof zich gerealiseerd. Daarom werd speciaal voor dit concert zijn eerste folkinstrument, de concertina, weer uit de kast gehaald.
Van de Ierse muzikanten viel vooral de expressief spelende violist Dònall Donelly op. Bij de instrumentale stukken nam hij, samen met bodhrán-speler Brian Hanlon, het voortouw. De Nederlandse musici, Kaspar Laval en Stijn van Beek, moesten in hun Ierse collega's hun meerderen erkennen, al moet gezegd worden dat laatstgenoemde uitstekend uit de voeten kon op de complexe uilleann pipes, Dat bewees hij ondermeer in het van The Bothy Band bekende The Blackbird. Mr. O'Connor, van de legendarische blinde Ierse harpspeler O‘Carolan, werd opgedragen aan de in februari overleden concertinaspeler Bert Aalbers. Carel Kraayenhof werd in dit nummer ter zijde gespaan door broer Jaap Kraayenhof op (eigen gebouwde) cither en Flairck-violiste Sylvia Houtzager.
Na de pauze waren alle spanningen weggevallen en kon het publiek getuige zijn van een genietende Carel Kraayenhof, die zijn langgekoesterde droom in vervulling zag gaan, een zeer enthousiaste Niamh Parsons, die uitgroeide tot het stralend middelpunt van de avond en een bij tijd en wijle zeer geoliede band, wat opmerkelijk is gezien het eenmalige karakter van het project.
|
|
|
|
|
Recente concertberichten
|
Optreden Linde Nijland afgelast |
Helaas kan het concert van het Linde Nijland Trio bij Folkclub Twente vanavond (3 feb. '12) wegens een keelontsteking van Linde niet doorgaan. Een goede vervanging zoeken is op deze korte termijn niet meer mogelijk aldus de Stichting Folkclub Twente, die hoopt dat mensen niet voor niets hoeven afreizen naar Boekelo.
|
|
|
|
Laatste folkcafé's in Oss |
Onder de noemer Last Farewell Concerts zijn er nog 3 folkcafé's in de Groene Engel in Oss. Op 5 februari is er Fiddlehead, op 4 maart speelt Wild Geese en op 1 april sluit Cloggy Dew de reeks af en gaat de Groene Engel op zondag dicht.
|
|
Lees meer... |
Morgen, vrijdag 3 februari 2012, is de veelzijdige blues van Native American singer-songwriter Pura Fe' te horen in RASA in Utrecht.
|
|
Lees meer... |
Op zondag 12 februari zal de Duitse formatie Cara optreden in de Fookhook te Sevenum.
|
|
Lees meer... |
|
CD presentatie Change of Key met Amerikaanse fiddler Tim Crouch |
| Op zaterdag 21 en zondag 22 april zal Change of Key de nieuwe cd presenteren in Haastrecht, met als speciale gast de Amerikaanse fiddler Tim Crouch.
|
|
Lees meer... |
|
Concert voor Gert in Terneuzen |
Op zondagmiddag 29 januari herdenken Zeeuwse muzikanten gitarist Gert de Meijer in Porgy & Bess in Terneuzen.
|
|
Lees meer... |
|
Andar stelt cd voor bij GUO in Oisterwijk |
| Op zaterdag 28 januari 2012 is stelt de groep Andar (voorheen Munnelly & Friends) zijn debuut-cd voor bij GUO in CC Tiliander te Oisterwijk.
|
|
Lees meer... |
|
OGHAM WEER IN CONCERTZAAL TILBURG |
Ook dit jaar staat Ogham weer met Keltische muziek in de Concertzaal Tilburg en wel op zaterdag 11 februari 2012.
|
|
Lees meer... |
|
Griekse zangeres in Nederland |
De Griekse zangeres Savina Yannatou & de groep Primavera en Salonico zijn te zien in Amsterdam (3 februari), Den Haag (4 feb.) en Utrecht (5 feb.).
|
|
Lees meer... |
|
Songwriters Circle in Nijmegen |
| Op zondag middag 29 januari 2012 gaat in café Trianon in Nijmegen een nieuw project van start: Songwriters Circle.
|
|
Lees meer... |
|
Huisconcert Vicki Swan & Jonny Dyer |
Op vrijdag 3 februari komt er een wel heel byzonder concert bij Karin in de huiskamer in Den Haag.
|
|
Lees meer... |
|
Optredens Rig The Jig geannuleerd |
Ten gevolge van tragische familie-omstandigheden bij een drietal leden van de Ierse band Rig The Jig is besloten de Nederlandse tour te annuleren. Er stonden optredens gepland in Zevenaar, Sevenum (Fookhook) en Sneek. |
|
|
|
Folkconcerten in Wahlwiller |
| Het huiskamertheater in Wahlwiller heeft een naam gekregen: Pandora Podium. Op het programma staan vanaf 22 januari o.a. Nicole Bolton & John Jeninga, Martin Hutchinson, Camille Bloom en Shannon Lyon & Elly Kellner.
|
|
Lees meer... |
Zaterdagavond 4 februari is er Ierse muziek van Kilshannig in het Zaantheater in Zaandam.
|
|
Lees meer... |
|
Franse chansons in Kessel |
| Cultuurpodia Peel & Maas presenteert Flossie Malavialle & Chris Parkinson op zaterdag 21 januari in Kasteel De Keverberg in Kessel.
|
|
Lees meer... |
|
Concert voor Bert Aalbers |
| Op zaterdag 18 februari 2012 wordt in het Pleintheater in Amsterdam een avond Bertmuziek georganiseerd, ter herinnering aan muzikant Bert Aalbers die 5 jaar terug overleed.
|
|
Lees meer... |
|
|