spacer
header
header
 
Cobla la Principal d'Amsterdam
woensdag, 10 september 2003 00:00

Woendag 28/1, The Choice 20.00-20.50 uur:
Cobla la Principal d'Amsterdam
Catalaanse dansmuziek

Met het vaak rauwe en snerpende geluid van de schalmeien schept de Cobla la Principal d'Amsterdam in een handomdraai de sfeer van een zomeravond op een marktplein ergens in Catalonie. Je hoort de tibla, een sopraan schalmei (hobo) en de veel langere tenora, de typische Catalaanse tenor schalmei. Tussen de sardana's, Catalaanse cirkeldansen, staan ook wat klassieke werken en eigen composities geprogrammeerd. Karin van Arkel veroorzaakt kippevel met haar zang in bijvoorbeeld liederen van Blay met een een subtiele harmonie in het orkest.

Onder het nieuw geschreven werk dat de cobla speelt is dat van Nederlandse componisten als Chiel Meijering, Huba de Graaff, Roderik de Man en Michiel Braam. Ook speelt de cobla bewerkingen, van bijvoorbeeld Gershwins Rhapsody in blue en muziek uit vroeger tijden (Rameau, Praetorius, Llibre Vermell, enz.).

Typerend voor een cobla is ook de flabiol. Dit is een kleine flageoletfluit die met één hand wordt bespeeld terwijl de andere een trommeltje bespeelt, de zgn. tamborí. Verder in de bezetting trompetten, een trombone, twee front bell tuba's (tenortuba's) en een contrabas met - net als in Catalonië - drie darmsnaren.

Het in 1987 door een aantal professionele Nederlandse musici opgerichte ensemble heeft haar naam ontleend aan de cobla 's uit het Spaanse Catalonië. Dat waren oorspronkelijk straatorkesten die de opzwepende Sardana-dans begeleidden. De muziek is uitermate ritmisch, hoewel de melodieën niet altijd opgewekt, maar vaak juist melancholisch zijn.

Cobla La Principal d'Amsterdam is de enige niet-Catalaanse cobla ter wereld. De Amsterdamse cobla treedt regelmatig op in binnen- en buitenland: ze geeft concerten op alle mogelijke Nederlandse podia en festivals (Nacht van de Poëzie, Festival Mundial, enz.), was te gast bij diverse radio- en tv-programma's. Constante in de concertpraktijk is de tweejaarlijkse tournee door Spaans en Frans Catalonië, altijd op de voet gevolgd door de plaatselijke media.

Ellen Koot: flabiol, tamborí
Gerrie Jonker: flabiol, tamborí
Maud Sauer: tible
Yvonne de Winter: tible
Lucas van Helsdingen: tible, tenora
Joris Vermeulen: tenora
Oliver Boekhoon: tenora
Gerard Kleijn: trompet
Dirk Beets: trompet
Dieuwke Kloppenburg: trompet
Mark Doorn: trombone
Henk Veenendaal: front bell tuba
Hessel Veldman: front bell tuba
Gerard Rooker: front bell tuba
Pieter van Lier: contrabas
Carlo Ravelli: artistieke coach en tible

Cd: Noordenwind/Vent del nord, BVHaast 0801, 2001
www.cobla-amsterdam.nl


Image

 
spacer
spacer

Recente concertberichten

Whitehorse in Oentsjerk

Op dinsdag 29 mei begint de Nederlandse tour van het Canadese singer-songwriters duo Whitehorse bij Folk in de Wâlden in Oentsjerk.

Lees meer...
 
Solo-concert Anne Niepold in Groningen

Anne Niepold, één van de beste trekharmonica-spelers van België (en Europa), komt 9 juni een solo-concert geven in de Muziekschool in Groningen.

Lees meer...
 
Rallion in Nederland

De Schotse band Rallion komt dit weekend voor 2 optredens naar Nederland, op zaterdag 19 mei spelen ze in Westerbork, zondag 20 mei doet de band Keltfest aan.

Lees meer...
 
Korting op Trys Keturiose in Amsterdam

Actie: op zondag 20 mei kun je voor € 10,- i.p.v. € 19,- naar het Litouws vrouwenensemble Trys Keturiose in het Tropentheater in Amsterdam.

Lees meer...
 
Ensemble Čubrica in Openluchttheater Hertme

Op 10 juni geeft Bulgaars Ensemble Čubrica een optreden in Openluchttheater Hertme in Twente.

Lees meer...
 
Nieuwe reeks terrasconcerten bij Mezz Breda

Vanaf 17 juni wordt het terras van het Mezz Café op de zondagmiddagen weer gebruikt als podium voor mooie akoestische live muziek.Optredens zijn er o.a. van Bai Kamara Jr. en Jaimi Faulkner.

Lees meer...
 
Nieuwe GUO-reeks folk & roots concerten 2012/2013

In het nieuwe seizoen 2012/2013 staan bij GUO in Den Boogaard in Moergestel o.a. Eliza Carthy, Andy Irvine, Spiers & Boden en twee mooie mini-festivals op het programma.

Lees meer...
 
Idris viert koperen jubileum in Eindhoven

Op zaterdag 2 juni 2012 viert de groep IDRIS het koperen jubileum in het CKE in Eindhoven.

Lees meer...
 
Nieuwe cd BZB: 7

Nederfolkrockband BZB presenteert op zaterdag 16 juni aanstaande zijn nieuwe CD getiteld 7 in Natuurtheater de Kersouwe in Heeswijk-Dinther.

Lees meer...
 
Autumnsun in Westelbeers

Op zondag 20 mei presenteert de formatie Autumnsun hun nieuwe cd in de Cultuurboerderij in Westelbeers.

Lees meer...
 
Stacey Earle & Mark Stuart sluiten seizoen Crossroads

Komende dinsdag, 15 mei 2012, eindigt het 11e Crossroads sessieseizoen met een optreden van het echtpaar Stacey Earle en Mark Stuart in het Vestzaktheater in Bergen op Zoom.

Lees meer...
 
Piter Wilkens presenteert cd in Sneek

Komende donderdag, 10 mei, presenteert Piter Wilkens zijn cd Bêst Genôch in de Walrus te Sneek.

Lees meer...
 
Twee fiddlers in een huiskamer

In de huiskamer van Karin Pronk in Den Haag komen in mei maar liefst 2 fiddlers op bezoek: op 11 mei is dat Brian McNeill, op 15 mei Tom McConville.

Lees meer...
 
Warsaw Village Band in Nederland

Van 9 t/m 13 mei is de Warsaw Village Band op tour in Nederland, de groep is achtereenvolgens in Den Haag, Groningen, Utrecht, Eindhoven en Amsterdam te zien.

Lees meer...
 
Luiz Márquez en Arno Adams in Kessel

Op zaterdag 12 mei 2012 speelt het Luiz Márquez trio in Kasteel De Keverberg  in Kessel, regionale held Arno Adams verzorgt het voorprogramma.

Lees meer...
 
Sido Martens presenteert Suikerhard & Bitterzoet

Op dinsdag 1 mei presenteert Sido Martens zijn nieuwe cd Suikerhard & Bitterzoet op landgoed Stania State in Oenkerk.

Lees meer...
 

WEEKAGENDA

ma 21 mei: Eindhoven
Brigitte DeMeyer & Will Kimbrough
ma 28 mei: Eindhoven
Spencer The Rover
do 31 mei: Rotterdam
Barco do fado
vr 01 juni: Uithoorn
Skerryvore
za 02 juni: Eindhoven
Idris
ma 04 juni: Eindhoven
Barrelhouse
za 09 juni: Groningen
Anne Niepold
ma 11 juni: Eindhoven
Eindhoven SiSo City
za 16 juni: Heeswijk-Dinther
BZB (cd-pres.)
za 16 juni: Eindhoven
Naked Song
za 23 juni: Den Haag
Summerfolk
do 28 juni: Rotterdam
Barco do fado
 
spacer