spacer
header
header
 
Zwolle was een festival vol prettige tegenstellingen
woensdag, 06 oktober 2004 13:47

Zwolle was een festival vol prettige tegenstellingen

Het folkfestival in Zwolle ligt alweer een kleine drie maanden achter ons. Organisator Assie Aukus is volop aan het knutselen aan het programma voor volgend jaar. Dougie McLean komt en ook Deux Accords Diront staan op de nominatie. Dit weekeinde kregen wij alsnog de beschikking over de recensie die Dick Laning in februari schreef voor de Zwolsche Courant. Beter laat dan nooit. En voor de volledigheid - maar ook vanwege de kwaliteit van deze recensie - voegen we hem toe aan onze special die we destijds over dit festival maakten.

Zwolse Courant 17 februari 2003
Dick Laning

Als de gekte een hoogtepunt bereikt is het een uur of halfeen 's nachts. Als was hij een gitaarheld, legt de contrabassist zijn zware instrument in de nek, zijn gepluk laat de vloer trillen, het Hongaarse neefje van wijlen Pim Fortuyn beroert als een bezetene zijn viool, de drummer laat - in korte broek - zijn klappen in een moordend ritme vallen, twee bevallige meisjes zetten een messcherpe keel op en de broers Decancq maken de dansvloer onveilig. De laatste twee zijn van de band Follia!, de rest van de Transsylvanians.

De setlist vermeldt op dat moment een csárdás, traditionele (dans)muziek dus. En het begon nog wel zo rustig, het Folkfestival van Zwolle. Of beter gezegd: stijfjes. Op het grootste podium beet de Ierse band Calico het spits af, maar van bijten was geen sprake. Keurig op rij en en aan stoelen genageld speelde het vijftal ballads en de niet te vermijden jigs & reels, met een zangeres die -hoe verzin je het - Deirdre heet.

Dit negende festival was er een van grote contrasten. Prettige tegenstellingen, dat wel. Het leek of programmeur Assie Aukes alle te onderscheiden categorien (folk)liefhebbers een eigen route wilde bieden. Zo is er uiteraard de nog altijd grote groep die folkmuziek synoniem verklaart aan keltische muziek, dat je weg moet spoelen met forse glazen donker Iers bier. Opvallend genoeg kwam die groep er een beetje bekaaid van af. Waar een eerdere editie omwille van de aanloop nog wel eens sterk keltisch gekruid was, moest de schare het deze keer doen met Calico, Celtish en in mindere mate Shantalla. Al zullen de meeste van hen zich -zeker na wat liters van dat bittere vocht - ook hebben vermaakt bij het Engelse Shave the Monkey.

Dan heb je de categorie luisteraars. Een dankbare club, die bij voorkeur zit, glaasje wijn, ogen half gesloten. Voor hen was er met name John Tams, die weliswaar als een dooie pier op het podium zat, maar prachtige liedjes zong. Maar de mooie bonbonnière van de Zwolse schouwburg is geen folkpodium: zijn warme stem en droogkloterige humor kwamen bij de helft van het publiek niet over.
Nee, dan Pete Morton. Deze Brit had het voordeel van de manegezaal én van zijn sterke persoonlijkheid. Hij zorgde - ook vooral voor de categorie luisteraars - voor het politieke engagement (de opbrengst van zijn splinternieuwe single Two Brothers komt ten goede aan Palestijnse kinderen) en zijn ballads klonken magistraal.

De rokers zullen we maar niet als aparte 'stroming' benoemen, al hadden ze wel keurig een eigen podium met het Frans/Italiaanse Croque Mule en de Nederlandse inbreng op het festival, Kalio Gayo, het gezelschap dat deels in het zelf verzonnen Blabberatsch zong.

De avonturiers op het drukbezochte festival hadden evenmin te klagen. Al meerdere keren is bewezen dat de Belgische folkscene bloeit zoals die in ons land waarschijnlijk nooit zal bloeien. Wat hebben we al een hoop van het Vlaamse goed kunnen snoepen op het Zwolse podium: Kadril, Laïs, Troisoeur, Ambrozijn, noem maar op. En nu is er opeens Follia!, dat zoiets als krankzinnigheid schijnt te betekenen. Een inventieve band, die met stijlen strooit alsof het niks is en minneliederen van eeuwen her moeiteloos naar deze tijd tilt. Wat een verschil met de -eveneens jonge - leden van Calico die gelijkertijd in een andere zaal speelden, en niets verrassends lieten horen. Het zal er ook mee te maken hebben dat de Ierse traditie uitgemolken is, waar de Vlaamse nog volop verkend kan worden. En dan natuurlijk die stapelgekke Transsylvanians, die het festival een uitsmijter gaven die het in jaren niet heeft gehad.

 
spacer
spacer

Recente concertberichten

Whitehorse in Oentsjerk

Op dinsdag 29 mei begint de Nederlandse tour van het Canadese singer-songwriters duo Whitehorse bij Folk in de Wâlden in Oentsjerk.

Lees meer...
 
Solo-concert Anne Niepold in Groningen

Anne Niepold, één van de beste trekharmonica-spelers van België (en Europa), komt 9 juni een solo-concert geven in de Muziekschool in Groningen.

Lees meer...
 
Rallion in Nederland

De Schotse band Rallion komt dit weekend voor 2 optredens naar Nederland, op zaterdag 19 mei spelen ze in Westerbork, zondag 20 mei doet de band Keltfest aan.

Lees meer...
 
Korting op Trys Keturiose in Amsterdam

Actie: op zondag 20 mei kun je voor € 10,- i.p.v. € 19,- naar het Litouws vrouwenensemble Trys Keturiose in het Tropentheater in Amsterdam.

Lees meer...
 
Ensemble Čubrica in Openluchttheater Hertme

Op 10 juni geeft Bulgaars Ensemble Čubrica een optreden in Openluchttheater Hertme in Twente.

Lees meer...
 
Nieuwe reeks terrasconcerten bij Mezz Breda

Vanaf 17 juni wordt het terras van het Mezz Café op de zondagmiddagen weer gebruikt als podium voor mooie akoestische live muziek.Optredens zijn er o.a. van Bai Kamara Jr. en Jaimi Faulkner.

Lees meer...
 
Nieuwe GUO-reeks folk & roots concerten 2012/2013

In het nieuwe seizoen 2012/2013 staan bij GUO in Den Boogaard in Moergestel o.a. Eliza Carthy, Andy Irvine, Spiers & Boden en twee mooie mini-festivals op het programma.

Lees meer...
 
Idris viert koperen jubileum in Eindhoven

Op zaterdag 2 juni 2012 viert de groep IDRIS het koperen jubileum in het CKE in Eindhoven.

Lees meer...
 
Nieuwe cd BZB: 7

Nederfolkrockband BZB presenteert op zaterdag 16 juni aanstaande zijn nieuwe CD getiteld 7 in Natuurtheater de Kersouwe in Heeswijk-Dinther.

Lees meer...
 
Autumnsun in Westelbeers

Op zondag 20 mei presenteert de formatie Autumnsun hun nieuwe cd in de Cultuurboerderij in Westelbeers.

Lees meer...
 
Stacey Earle & Mark Stuart sluiten seizoen Crossroads

Komende dinsdag, 15 mei 2012, eindigt het 11e Crossroads sessieseizoen met een optreden van het echtpaar Stacey Earle en Mark Stuart in het Vestzaktheater in Bergen op Zoom.

Lees meer...
 
Piter Wilkens presenteert cd in Sneek

Komende donderdag, 10 mei, presenteert Piter Wilkens zijn cd Bêst Genôch in de Walrus te Sneek.

Lees meer...
 
Twee fiddlers in een huiskamer

In de huiskamer van Karin Pronk in Den Haag komen in mei maar liefst 2 fiddlers op bezoek: op 11 mei is dat Brian McNeill, op 15 mei Tom McConville.

Lees meer...
 
Warsaw Village Band in Nederland

Van 9 t/m 13 mei is de Warsaw Village Band op tour in Nederland, de groep is achtereenvolgens in Den Haag, Groningen, Utrecht, Eindhoven en Amsterdam te zien.

Lees meer...
 
Luiz Márquez en Arno Adams in Kessel

Op zaterdag 12 mei 2012 speelt het Luiz Márquez trio in Kasteel De Keverberg  in Kessel, regionale held Arno Adams verzorgt het voorprogramma.

Lees meer...
 
Sido Martens presenteert Suikerhard & Bitterzoet

Op dinsdag 1 mei presenteert Sido Martens zijn nieuwe cd Suikerhard & Bitterzoet op landgoed Stania State in Oenkerk.

Lees meer...
 

WEEKAGENDA

ma 21 mei: Eindhoven
Brigitte DeMeyer & Will Kimbrough
ma 28 mei: Eindhoven
Spencer The Rover
do 31 mei: Rotterdam
Barco do fado
vr 01 juni: Uithoorn
Skerryvore
za 02 juni: Eindhoven
Idris
ma 04 juni: Eindhoven
Barrelhouse
za 09 juni: Groningen
Anne Niepold
ma 11 juni: Eindhoven
Eindhoven SiSo City
za 16 juni: Heeswijk-Dinther
BZB (cd-pres.)
za 16 juni: Eindhoven
Naked Song
za 23 juni: Den Haag
Summerfolk
do 28 juni: Rotterdam
Barco do fado
 
spacer