spacer
header
header
 
Hubert Boone, levende muzieklegende
donderdag, 16 maart 2006 19:12
Met het Brabants Volksorkest haalt het Triskell Winter Folkfestival aanstaande zondag 19/3 ook een levende legende naar Merkelbeek. De 66-jarige Hubert Boone houdt al meer dan veertig jaar muzikale tradities in ere. Hij stond aan de wieg van de folkrevival in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw.

Boone verzamelde dansmuziek bij oude gildemuzikanten en bij dorpsfanfares. Hij liet die herontdekte muziek uit Vlaams-Brabant opnieuw uitvoeren. Eerst richtte hij daartoe in 1967 De Vlier op, een volksdans - en volksmuziekgroep. In 1978 begon hij het  Brabants Volksorkest en in 2000 het ensemble ‘Limbrant'. In de twee laatste groepen speelt hij viool, cornet en doedelzak.

het brabants volksorkest met hubert boone
Het Brabants Volksorkest, rechts Hubert Boone

Het BVO heeft zich toegelegd op de traditionele muziek uit de Belgische Kempen en Brabant, gespeeld in een zeer verfijnde stijl die teruggaat tot in de 19e eeuw. Ze schotelen het je allemaal voor: eeuwenoude verenigingsdansen (krebbel, kolom, bezemdans, wandeling e.a.) galante contradansen en jigs, virtuoze polka's, walsen, mazurka's, redowa's, schottischen, kadrils, etc...

Met het BVO, dat meestal met zo'n acht à tien muzikanten aantreedt, heeft Hubert Boone veel in het (verre) buitenland gespeeld. In bijna 30 landen en 4 continenten heeft het BVO getoerd. Boone weet alles van viool- en  doedelzakmuziek, maar na al die buitenlandse reizen ook veel over de vroegere Sovjet-Unie, Oost-Europa, de Balkan en het Verre Oosten etc.

In 1966 had hij al contacten met Bulgaarse musicologen (in 1970 ontmoette hij Philippe Koutev, de oprichter van Mistère des voix Bulgares), hij had contacten met Denijs Dille (directeur van het ‘Bela Bartok-archief' in Budapest), met Konstantin Vertkov (Russische organoloog), met de Armeense etnomusicologe Margaret Brutian. Vanaf 1990 maakte hij opnamen van traditionele muziek in verschillende streken van de voormalige Sovjet-Unie (ze verschenen ook op CD): Oekraïne, Armenië, Belarus, de Wolgarepublieken Tsjoevasjië en Mordovië (Rusland), Zuid-Ossetië (Georgië) en bij de Koerdische gemeenschap van Armenië, i.s.m. de musicologe Djamila Djalil.

Engagement
Boone heeft altijd een wijdse blik gehad en beschikt over een groot engagement. In dit verband is het aardig om te citeren uit een artikel dat Lieveke Norga schreef nadat zij in 2002 leden van het BVO interviewde na terugkomst van een trip naar een Internationaal Kunstenfestival in Noord-Korea.

 ...Hubert Boone: Dit was niet de eerste internationale ervaring voor ons orkest. We bezochten al meer dan 26 landen, ook Cuba en de Sovjet-Unie. Maar Noord-Korea was toch wel heel bijzonder, helemaal niet te vergelijken. Eigenlijk willen we graag nog eens terug. We hebben te weinig van het land gezien om er ons echt een oordeel over te vormen. We reisden natuurlijk voortdurend onder begeleiding....

 ...Boone: Heel veel van de typisch Koreaanse gewoontes, waar vele mensen van zeggen 'het zijn die communisten weer', zijn eigenlijk in grote mate vanuit culturele verschillen te verklaren. Hun perfectionisme, die voortdurende glimlach, hun preutsheid, het militarisme: dat heeft allemaal een achtergrond die wij niet kennen en waar we dus ook niet over kunnen oordelen. We zijn ook in Brazilië geweest, waar we een schrijnende ongelijkheid zagen. En in Mali, waar we de kinderen bij wijze van spreken langs de kant van de weg zagen sterven. Daarover kwamen er nooit opmerkingen! Daar stond niemand bij stil. Maar we zijn West-Europees en anticommunistisch opgevoed. We zijn ook in Cuba geweest. Ook daar kregen we geen commentaar op. Dat land ligt cultureel dan ook veel dichter bij onze West-Europese beschaving. Terug in België viel me één ding op. In de luchthaven ging ik naar de krantenwinkel en thuis bekeek ik mijn e-mail. Toen besefte ik hoe pervers en overdadig onze eigen maatschappij is. Het communistisch beleid maakt op ons westerlingen een vreemde indruk. We ervaren het gezag als overdreven, opgeblazen. Maar bij onze samenleving, waar elk gezag vandaag geridiculiseerd wordt, kunnen ook vragen gesteld worden...

Conservatorium
Van 1957 tot 1963 studeerde Hubert Boone aan het Koninklijk Muziekconservatorium van Brussel: notenleer, altviool, harmonie, contrapunt en fuga. Daarna was hij een tijdlang altviolist aan de Koninklijke Vlaamse Opera (KVO) van Antwerpen. In 1968 werd hij wetenschappelijk medewerker aan het Muziekinstrumentenmuseum (MIM) van Brussel. In 1978 volgde hij  musicoloog Paul Collaer op in de Koninklijke Belgische Commissie voor Volkskunde (Vlaamse sectie). Als onderzoeker publiceerde hij verschillende artikelen en een aantal uitgebreide monografieën over de Vlaamse-Waalse en Europese volksinstrumenten: De hommel in de Lage Landen (1976), De doedelzak (1983), De mondtrom (1986), Het accordeon en de voetbas in België (1990), Volksinstrumenten in België (1995, i.s.m. Wim Bosmans).

Samenstelling BVO:  
Christine Achten, dwarsfluit, piccolo, fijfer, kleppers
Hubert Boone, viool, cornet, doedelzak
Rik Boone, viool, diatonisch accordeon
Anneleen De Bonte, klarinet, doedelzak, kleppers
Jos Debraekeleer, viool
Kris Sevanants, vlier, kleppers, slagwerk
Stien Vermaerke, dwarsfluit, kleppers
Egide Vissenaekens, contrabas
 
spacer
spacer

Recente concertberichten

Whitehorse in Oentsjerk

Op dinsdag 29 mei begint de Nederlandse tour van het Canadese singer-songwriters duo Whitehorse bij Folk in de Wâlden in Oentsjerk.

Lees meer...
 
Solo-concert Anne Niepold in Groningen

Anne Niepold, één van de beste trekharmonica-spelers van België (en Europa), komt 9 juni een solo-concert geven in de Muziekschool in Groningen.

Lees meer...
 
Rallion in Nederland

De Schotse band Rallion komt dit weekend voor 2 optredens naar Nederland, op zaterdag 19 mei spelen ze in Westerbork, zondag 20 mei doet de band Keltfest aan.

Lees meer...
 
Korting op Trys Keturiose in Amsterdam

Actie: op zondag 20 mei kun je voor € 10,- i.p.v. € 19,- naar het Litouws vrouwenensemble Trys Keturiose in het Tropentheater in Amsterdam.

Lees meer...
 
Ensemble Čubrica in Openluchttheater Hertme

Op 10 juni geeft Bulgaars Ensemble Čubrica een optreden in Openluchttheater Hertme in Twente.

Lees meer...
 
Nieuwe reeks terrasconcerten bij Mezz Breda

Vanaf 17 juni wordt het terras van het Mezz Café op de zondagmiddagen weer gebruikt als podium voor mooie akoestische live muziek.Optredens zijn er o.a. van Bai Kamara Jr. en Jaimi Faulkner.

Lees meer...
 
Nieuwe GUO-reeks folk & roots concerten 2012/2013

In het nieuwe seizoen 2012/2013 staan bij GUO in Den Boogaard in Moergestel o.a. Eliza Carthy, Andy Irvine, Spiers & Boden en twee mooie mini-festivals op het programma.

Lees meer...
 
Idris viert koperen jubileum in Eindhoven

Op zaterdag 2 juni 2012 viert de groep IDRIS het koperen jubileum in het CKE in Eindhoven.

Lees meer...
 
Nieuwe cd BZB: 7

Nederfolkrockband BZB presenteert op zaterdag 16 juni aanstaande zijn nieuwe CD getiteld 7 in Natuurtheater de Kersouwe in Heeswijk-Dinther.

Lees meer...
 
Autumnsun in Westelbeers

Op zondag 20 mei presenteert de formatie Autumnsun hun nieuwe cd in de Cultuurboerderij in Westelbeers.

Lees meer...
 
Stacey Earle & Mark Stuart sluiten seizoen Crossroads

Komende dinsdag, 15 mei 2012, eindigt het 11e Crossroads sessieseizoen met een optreden van het echtpaar Stacey Earle en Mark Stuart in het Vestzaktheater in Bergen op Zoom.

Lees meer...
 
Piter Wilkens presenteert cd in Sneek

Komende donderdag, 10 mei, presenteert Piter Wilkens zijn cd Bêst Genôch in de Walrus te Sneek.

Lees meer...
 
Twee fiddlers in een huiskamer

In de huiskamer van Karin Pronk in Den Haag komen in mei maar liefst 2 fiddlers op bezoek: op 11 mei is dat Brian McNeill, op 15 mei Tom McConville.

Lees meer...
 
Warsaw Village Band in Nederland

Van 9 t/m 13 mei is de Warsaw Village Band op tour in Nederland, de groep is achtereenvolgens in Den Haag, Groningen, Utrecht, Eindhoven en Amsterdam te zien.

Lees meer...
 
Luiz Márquez en Arno Adams in Kessel

Op zaterdag 12 mei 2012 speelt het Luiz Márquez trio in Kasteel De Keverberg  in Kessel, regionale held Arno Adams verzorgt het voorprogramma.

Lees meer...
 
Sido Martens presenteert Suikerhard & Bitterzoet

Op dinsdag 1 mei presenteert Sido Martens zijn nieuwe cd Suikerhard & Bitterzoet op landgoed Stania State in Oenkerk.

Lees meer...
 

WEEKAGENDA

ma 28 mei: Eindhoven
Spencer The Rover
do 31 mei: Rotterdam
Barco do fado
vr 01 juni: Uithoorn
Skerryvore
za 02 juni: Eindhoven
Idris
ma 04 juni: Eindhoven
Barrelhouse
za 09 juni: Groningen
Anne Niepold
ma 11 juni: Eindhoven
Eindhoven SiSo City
za 16 juni: Heeswijk-Dinther
BZB (cd-pres.)
za 16 juni: Eindhoven
Naked Song
za 23 juni: Den Haag
Summerfolk
do 28 juni: Rotterdam
Barco do fado
 
spacer