|
|
|
|
|
|
Mary Travers (Peter, Paul and Mary) overleden |
|
donderdag, 17 september 2009 13:39 |
Folkzangeres Mary Travers is woensdag op 72-jarige leeftijd in een
ziekenhuis in de Amerikaanse staat Connecticut overleden aan de
gevolgen van leukemie. Travers was vooral bekend als lid van de in de
jaren '60 populaire groep Peter, Paul and Mary. Het trio had hits met o.a. Where Have All The Flowers Gone en If I
Had A Hammer.
Mary Travers werd op 9 november 1936 geboren in Kentucky, maar verhuisde als kind al met haar ouders naar Greenwich Village in New York. Dat was destijds de plaats waar creatieve mensen elkaar ontmoetten en progressieve ideeën de boventoon voerden. Op de middelbare school zong ze in The Song Swappers, die een achtergrondkoortje zouden vormen voor Pete Seeger. Travers was nooit van plan professioneel zangeres te worden en zag haar werk meer als een hobby, maar medemuzikanten moedigden haar aan om verder te gaan.
Het folktrio Peter, Paul and Mary werd in 1961 opgericht met Peter Yarrow en Noel (Paul) Stookey. De groep begon in Greenwich Village in een koffiehuis, maar kwam al snel veelvuldig op de radio, vanwaaruit hun invloed zich uitbreidde in de folkscene. Hun liedjes waren in eerste instantie nog lieflijk poppy, maar de inhoud kreeg de overhand. Begin jaren '60 was de tijd van de Civil Rights Movement en politiek activisme, en daar sloot het trio zich graag bij aan. Mary Travers werd met haar groep een woordvoerder voor de minder bedeelden van de samenleving en ze gaven de boodschap door die ze gekregen hadden van o.a. Pete Seeger en Woody Guthrie. Seeger's If I Had A Hammer, van hun eerste album Peter, Paul and Mary werd een soort volkslied van de burgerrechtenbeweging en ze traden onder meer op tijdens de Mars op Washington in 1963 waar ze het nummer Blowing In The Wind van Bob Dylan zongen en waar Martin Luther King zijn beroemde I Have A Dream-speech gaf. Door het optreden werd Dylan bekend bij het grote publiek. In 1970 gingen de leden van de band elk hun eigen weg, Mary Travers maakte vervolgens vijf soloalbums en haar eigen radioprogramma, gaf lezingen en bleef zich bezighouden met mensenrechten. Acht jaar verder gingen Peter, Paul and Mary opnieuw uitgebreid op tour en er werden nog diverse platen uitgebracht. Later hield het trio zich bezig met o.a. de situatie in El Salvador en vrouwenrechten. Op 20 mei 2009 gaven ze hun laatste concert in Brunswick, New Jersey. Hier kreeg Mary Travers staande ovaties om haar te bedanken voor haar werk en haar leven en om haar te steunen in het gevecht tegen leukemie. Een beenmerg- / stamceltransplantatie werd met succes uitgevoerd, maar de bijwerkingen van de daaropvolgende chemotherapie bleken fataal. Mary Travers laat haar echtgenoot, twee dochters en twee kleindochters achter.
Peter Yarrow roemt op www.marytravers.com haar eerlijkheid:
"That's the way she sang, too; honestly and with complete authenticity. I believe that, in the most profound of ways, Mary was incapable of lying, as a person, and as an artist. That took great courage, and Mary was always equal to the task."
Noel Paul Stookey herinnert zich haar activisme:
"as a friend she shared her concerns freely and without reservation. as an activist, she was brave, outspoken and inspiring - especially in her defense of the defenseless. and, as a performer, her charisma was a barely contained nervous energy - occasionally (and then only privately) revealed as stage fright."
 Mary Travers, 9 november 1936 - 16 september 2009 |
|
|
|
|
Recente concertberichten
|
Vrijkaarten voor Celtic Folk Night in Eindhoven |
Op vrijdag 2 maart is er een Celtic Folk Night in het Muziekgebouw in Eindhoven. Optredens zijn er van: Lau, Fernhill, Startijenn en John O'Dreams. Folkforum mag 2 x 2 vrijkaarten weggeven.
|
|
Lees meer... |
| Sinds kort organiseert Hanneke Janissen huisconcerten in Tilburg. Op het programma staan in 2012: Pete Thom (17 februari), Bram Taylor (13 april) en Other Roads (22 november).
|
|
Lees meer... |
|
The FolkSurvival Club in Amsterdam en Westelbeers |
Komende zondag, 12 februari, staat The FolkSurvival Club in Paradiso in Amsterdam, en op 26 februari doet de formatie De Cultuur Boerderij in Westelbeers aan.
|
|
Lees meer... |
|
Optreden Linde Nijland afgelast |
Helaas kan het concert van het Linde Nijland Trio bij Folkclub Twente vanavond (3 feb. '12) wegens een keelontsteking van Linde niet doorgaan. Een goede vervanging zoeken is op deze korte termijn niet meer mogelijk aldus de Stichting Folkclub Twente, die hoopt dat mensen niet voor niets hoeven afreizen naar Boekelo.
|
|
|
|
Laatste folkcafé's in Oss |
Onder de noemer Last Farewell Concerts zijn er nog 3 folkcafé's in de Groene Engel in Oss. Op 5 februari is er Fiddlehead, op 4 maart speelt Wild Geese en op 1 april sluit Cloggy Dew de reeks af en gaat de Groene Engel op zondag dicht.
|
|
Lees meer... |
Morgen, vrijdag 3 februari 2012, is de veelzijdige blues van Native American singer-songwriter Pura Fe' te horen in RASA in Utrecht.
|
|
Lees meer... |
Op zondag 12 februari zal de Duitse formatie Cara optreden in de Fookhook te Sevenum.
|
|
Lees meer... |
|
CD presentatie Change of Key met Amerikaanse fiddler Tim Crouch |
| Op zaterdag 21 en zondag 22 april zal Change of Key de nieuwe cd presenteren in Haastrecht, met als speciale gast de Amerikaanse fiddler Tim Crouch.
|
|
Lees meer... |
|
Concert voor Gert in Terneuzen |
Op zondagmiddag 29 januari herdenken Zeeuwse muzikanten gitarist Gert de Meijer in Porgy & Bess in Terneuzen.
|
|
Lees meer... |
|
Andar stelt cd voor bij GUO in Oisterwijk |
| Op zaterdag 28 januari 2012 is stelt de groep Andar (voorheen Munnelly & Friends) zijn debuut-cd voor bij GUO in CC Tiliander te Oisterwijk.
|
|
Lees meer... |
|
OGHAM WEER IN CONCERTZAAL TILBURG |
Ook dit jaar staat Ogham weer met Keltische muziek in de Concertzaal Tilburg en wel op zaterdag 11 februari 2012.
|
|
Lees meer... |
|
Griekse zangeres in Nederland |
De Griekse zangeres Savina Yannatou & de groep Primavera en Salonico zijn te zien in Amsterdam (3 februari), Den Haag (4 feb.) en Utrecht (5 feb.).
|
|
Lees meer... |
|
Songwriters Circle in Nijmegen |
| Op zondag middag 29 januari 2012 gaat in café Trianon in Nijmegen een nieuw project van start: Songwriters Circle.
|
|
Lees meer... |
|
Huisconcert Vicki Swan & Jonny Dyer |
Op vrijdag 3 februari komt er een wel heel byzonder concert bij Karin in de huiskamer in Den Haag.
|
|
Lees meer... |
|
Optredens Rig The Jig geannuleerd |
Ten gevolge van tragische familie-omstandigheden bij een drietal leden van de Ierse band Rig The Jig is besloten de Nederlandse tour te annuleren. Er stonden optredens gepland in Zevenaar, Sevenum (Fookhook) en Sneek. |
|
|
|
Folkconcerten in Wahlwiller |
| Het huiskamertheater in Wahlwiller heeft een naam gekregen: Pandora Podium. Op het programma staan vanaf 22 januari o.a. Nicole Bolton & John Jeninga, Martin Hutchinson, Camille Bloom en Shannon Lyon & Elly Kellner.
|
|
Lees meer... |
|
|