spacer
header
header
 
Doedelzakspelen, oorverdovend móói… spaar je oren, gebrui...
dinsdag, 30 maart 2004 00:00

Doedelzakspelen, oorverdovend móói…
spaar je oren, gebruik een gehoorfilter

Renk van Oyen, de man achter Oude Muziek Brabant (www.oudemuziekbrabant.nl), kwam op de site van draailier en doedelzak een opmerking in het gastenboek tegen over iemand die gehoorbeschadiging had opgelopen door doedelzakspelen. Hij heeft deze pechvogel, Gustaaf Modderman, gevraagd hierover een stukje te schrijven voor de nieuwsbrief van OudeMuziekBrabant. Renk vindt het van dermate belang dat hij het ook aan ons aanbiedt ter publikatie. En hij heeft groot gelijk. Lees mee, huiver, maar neem ook het advies van Gustaaf ter harte. Bescherm je oren met een gehoorfilter!

- door Gustaaf Modderman -
Als je, zoals ik, aan een nieuwe muziekhobby begint zie je door je enthousiasme vaak alleen maar voordelen en wuif je nadelen de eerste tijd weg. Want wat is er mooier dan muziek voort te brengen uit een eeuwenoud instrument (zelfs de Bijbel in 't boek Daniël spreekt erover), je kunt je zak op spanning houden en je weet na 3 lessen "Elsje fiederelsje" uit te brengen als ware het een nieuwkomer in de Megatop 40.

Zo ben ik dus begonnen en na de cursus op de muziekschool ben ik in een doedelzakkwartet me verder gaan ontplooien. Dan kom je ook met andere spelers in aanraking en wilde ik in januari 2001 wel mee naar de draailier- en doedelzakdag in Mourik. Een zonnige zondag met veel verschillende doedelzakoptredens en…tot slot een thuis ingestudeerd stuk met 50 andere spelers in de overakoestische kerk vertolken… man, wat een impact gaf dat.

Ja, op dat moment was ik echt ontroerd door zo'n vertolking van ieders hobby… maar in de weken erna ontwikkelde zich in mijn oren een piep, die steeds luider werd en me ging opvallen. Toch maar eens doorverwezen naar de KNO arts en die stelde vast dat mijn gehoor in de hogere frequenties flink was beschadigd en hij vermoedde - ook in combinatie met lucht persen in je zak - dat mijn binnenoor die overmacht van 50 spelers niet goed had doorstaan.

In je binnenoor zitten namelijk veerkrachtige trilhaartjes, die na elke geluidsdoorgave weer terugveren, maar bij mij zijn er een aantal plat gaan liggen en omliggende haartjes geven nu een stoorsignaal door naar mijn gehoorzenuw. Je kunt het oorsuizen (tinnitus) vergelijken met een fluitketel die op geluidssterkte 8 continu in je oren tettert. Afzuigkappen, computerapparatuur, blowers, beamers versterken dit geluid en als je moe of wat gestressed bent hoor je het ook sterker. Het oorsuizen is overdag nooit helemaal weg en je moet gewoon afleiding zoeken om niet gek te worden.

Ook de KNO arts in het Academisch Ziekenhuis kon me na een reflex-ooronderzoek en een gehoorzenuwonderzoek niet verder helpen met alleen de opmerking dat ik de rest van mijn leven ermee moest leren leven. Daarom ook mijn waarschuwing. ALS JE OOK MAAR EEN KLEIN PIEPGELUID NA HET DOEDELZAK BESPELEN IN JE OREN HOORT, SCHAF GEHOORFILTERS AAN! Die muziekfilters kosten een aardig bedrag, maar filtreren juist de hoge tonen voor een groot deel weg. Je houdt wel kijk op hetgeen je speelt.

Koop goede filters in de gehoorzaak. Ik heb nog een tijdje een tinnitus masker gedragen. Dit is een soort 'gehoorapparaatje' die zelf een suisgeluid geeft om je eigen suizen te overstemmen, maar die hielp echt niet. Na het uitdoen kwamen de suizingen zelf versterkt terug.

Nu 1,5 jaar verder probeer ik me erbij neer te leggen, maar wordt opstandig van de klakkeloosheid waarmee medespelers mijn problemen aanhoren en er niets mee doen. Want je hoort vaker dat men wat vreemds hoort na het bespelen van diverse instrumenten en gaat ermee om als ware het een klein nadeel dat niet opweegt tegen het mooie voordeel van muziekmaken. Ik hoop dat deze waarschuwing door jullie ter harte wordt genomen.

Vriendelijk groet,
Gustaaf Modderman, Veendam
Dit e-mailadres is beschermd tegen spambots. U heeft Javascript nodig om het te kunnen zien.

 
spacer
spacer

Recente concertberichten

Vrijkaarten voor Celtic Folk Night in Eindhoven

Op vrijdag 2 maart is er een Celtic Folk Night in het Muziekgebouw in Eindhoven. Optredens zijn er van: Lau, Fernhill, Startijenn en John O'Dreams. Folkforum mag 2 x 2 vrijkaarten weggeven.

Lees meer...
 
Huisconcerten in Tilburg

Sinds kort organiseert Hanneke Janissen huisconcerten in Tilburg. Op het programma staan in 2012: Pete Thom (17 februari), Bram Taylor (13 april) en Other Roads (22 november).

Lees meer...
 
The FolkSurvival Club in Amsterdam en Westelbeers

Komende zondag, 12 februari, staat The FolkSurvival Club in Paradiso in Amsterdam, en op 26 februari doet de formatie De Cultuur Boerderij in Westelbeers aan.

Lees meer...
 
Optreden Linde Nijland afgelast

Helaas kan het concert van het Linde Nijland Trio bij Folkclub Twente vanavond (3 feb. '12) wegens een keelontsteking van Linde niet doorgaan. Een goede vervanging zoeken is op deze korte termijn niet meer mogelijk aldus de Stichting Folkclub Twente, die hoopt dat mensen niet voor niets hoeven afreizen naar Boekelo.

 
Laatste folkcafé's in Oss

Onder de noemer Last Farewell Concerts zijn er nog 3 folkcafé's in de Groene Engel in Oss. Op 5 februari is er Fiddlehead, op 4 maart speelt Wild Geese en op 1 april sluit Cloggy Dew de reeks af en gaat de Groene Engel op zondag dicht.

Lees meer...
 
Pura Fe' Trio in Utrecht

Morgen, vrijdag 3 februari 2012, is de veelzijdige blues van Native American singer-songwriter Pura Fe' te horen in RASA in Utrecht.

Lees meer...
 
Cara in de Fookhook

Op zondag 12 februari zal de Duitse formatie Cara optreden in de Fookhook te Sevenum.

Lees meer...
 
CD presentatie Change of Key met Amerikaanse fiddler Tim Crouch

Op zaterdag 21 en zondag 22 april zal Change of Key de nieuwe cd presenteren in Haastrecht, met als speciale gast de Amerikaanse fiddler Tim Crouch.

Lees meer...
 
Concert voor Gert in Terneuzen

Op zondagmiddag 29 januari herdenken Zeeuwse muzikanten gitarist Gert de Meijer in Porgy & Bess in Terneuzen.

Lees meer...
 
Andar stelt cd voor bij GUO in Oisterwijk

Op zaterdag 28 januari 2012  is stelt de groep Andar (voorheen Munnelly & Friends) zijn debuut-cd voor bij GUO in CC Tiliander te Oisterwijk.

Lees meer...
 
OGHAM WEER IN CONCERTZAAL TILBURG

Ook dit jaar staat Ogham weer met Keltische muziek in de Concertzaal Tilburg en wel op zaterdag 11 februari 2012.

Lees meer...
 
Griekse zangeres in Nederland

De Griekse zangeres Savina Yannatou & de groep Primavera en Salonico zijn te zien in Amsterdam (3 februari), Den Haag (4 feb.) en Utrecht (5 feb.).

Lees meer...
 
Songwriters Circle in Nijmegen

Op zondag middag 29 januari 2012 gaat in café Trianon in Nijmegen een nieuw project van start: Songwriters Circle.

Lees meer...
 
Huisconcert Vicki Swan & Jonny Dyer

Op vrijdag 3 februari komt er een wel heel byzonder concert bij Karin in de huiskamer in Den Haag.

Lees meer...
 
Optredens Rig The Jig geannuleerd

Ten gevolge van tragische familie-omstandigheden bij een drietal leden van de Ierse band Rig The Jig is besloten de Nederlandse tour te annuleren. Er stonden optredens gepland in Zevenaar, Sevenum (Fookhook) en Sneek.

 
Folkconcerten in Wahlwiller

Het huiskamertheater in Wahlwiller heeft een naam gekregen: Pandora Podium. Op het programma staan vanaf 22 januari o.a. Nicole Bolton & John Jeninga, Martin Hutchinson, Camille Bloom en Shannon Lyon & Elly Kellner.

Lees meer...
 

WEEKAGENDA

zo 12 feb: Ottersum
Jelka van Houten & Anna de Beus
zo 12 feb: Amsterdam
The FolkSurvival Club
zo 12 feb: Sevenum
Cara
ma 13 feb: Eindhoven
Jelka van Houten
vr 17 feb: Tilburg
Pete Thom
vr 24 feb: Tilburg
Cuban Heels
za 25 feb: Moergestel
Dommelvolk & Niels van de Ven
za 25 feb: Tilburg
Omnia
za 25 feb: Tilburg
Barrelhouse
zo 26 feb: Westelbeers
The FolkSurvival Club
zo 26 feb: Ottersum
Jude Johnstone & Matty Charles
ma 27 feb: Eindhoven
Matty Charles
do 01 mrt: Ottersum
JW Roy
vr 02 mrt: Eindhoven
Celtic Folk Night
vr 02 mrt: Landgraaf
Cedar Creek
za 03 mrt: Goirle
Folk in de Kapel: Brabocana
zo 04 mrt: Oss
Wild Geese
zo 04 mrt: Sevenum
Bring In The Spirit
zo 04 mrt: Ottersum
Martyn Joseph
ma 05 mrt: Eindhoven
Wizz Jones + Rachel Harrington
vr 09 mrt: Voorhout
Nick Keir en Stephen Quigg
za 10 mrt: Huizinge
Maalstroom met Jo Freya
zo 11 mrt: Ottersum
Rachel Harrington & The Knockouts
zo 11 mrt: Den Haag
Nick Keir & Stephen Quigg
ma 12 mrt: Eindhoven
Greg Trooper
za 17 mrt: Goirle
Folk in de Kapel: Eaden
zo 18 mrt: Ottersum
Elliott Murphy
zo 18 mrt: Ammerstol
Uncle Nobby
ma 19 mrt: Eindhoven
Martha Mendez
wo 21 mrt: Ottersum
Luka Bloom
 
spacer