spacer
header
header
 
Bandoneón aanwinst voor Ierse liederen
vrijdag, 03 augustus 2007 11:15
-door Assie Aukes-
Een aantal lezers van deze site trok  aan de bel vanwege enkele minder denderende formuleringen mijnerzijds in de recensie over het concert van Carel Kraayenhof vorige week in het Concertgebouw in Amsterdam. Aangezien ik Carel als muzikant én als mens waardeer, wil ik daar graag op reageren.


Ik wekte in dit verslag misschien de indruk dat ik niet genoten heb van het concert. Dat is niet waar, het was een prachtig concert in een geweldige entourage. Dat er een lange weg van voorbereiding en repetities nodig waren en dat er geen sprake van was dat Carel ‘zomaar eventjes' een avondje Ierse muziek ging spelen, mag duidelijk zijn. Dit gegeven kwam in de, achteraf misschien iets te afstandelijke, recensie te weinig uit de verf.

Dat de bandoneon niets in de instrumentale Ierse muziek te zoeken zou hebben, is inderdaad veel te kort door de bocht. Binnen de mogelijkheden van het instrument had Carel arrangementen gemaakt die het gebruik van de bandoneon in de jigs en een aantal reels zeer zeker rechtvaardigde. Ik betwijfel echter dat er in de toekomst van de Ierse instrumentale muziek de bandoneon veel gebruikt gaat worden. Niet voor niets greep Carel voor een aantal instrumentale stukken van tijd tot tijd terug naar de concertina en daar is natuurlijk niks mis mee. Integendeel zelfs. Ik vond het mooi om hem weer eens op de concertina te horen spelen. Als begeleidingsinstrument van de liederen van Niamh Parsons klonk de bandoneon echter zonder meer geweldig, een aanwinst.

Dat de Nederlandse musici hun meerdere moesten erkennen in hun Ierse collega's komt inderdaad nogal ongezouten over. Ik doelde daarmee meer op hun houding op het podium dan hun muzikale prestaties. Ieren weten zich vaak met meer flair te presenteren en dat was met name van toepassing op violist Donall Donnelly. Daarmee bedoel ik per se niet dat ik vind dat Ierse muzikanten per definitie beter zijn dan Nederlandse. Dat de beide Nederlanders muzikaal niet voor de Ierse muzikanten onderdoen, wordt wel bewezen door het feit dat het kwartet regelmatig tot ieder voldoening samenspeelt. Daarnaast  weet ik nu dat de beide Ierse heren in dit project qua voorbereidingen e.d. weinig ingebracht hebben, terwijl bijvoorbeeld Kaspar Laval, als bouzouki-speler misschien niet erg op de voorgrond tredend, wel degelijk een belangrijke rol in het geheel heeft gehad. Zo was hij al vanaf het begin bij het project betrokken en is hij, samen met Carel Kraayenhof, voor een groot deel verantwoordelijk voor de arrangementen van die avond.

 
spacer
spacer

Recente concertberichten

Vrijkaarten voor Celtic Folk Night in Eindhoven

Op vrijdag 2 maart is er een Celtic Folk Night in het Muziekgebouw in Eindhoven. Optredens zijn er van: Lau, Fernhill, Startijenn en John O'Dreams. Folkforum mag 2 x 2 vrijkaarten weggeven.

Lees meer...
 
Huisconcerten in Tilburg

Sinds kort organiseert Hanneke Janissen huisconcerten in Tilburg. Op het programma staan in 2012: Pete Thom (17 februari), Bram Taylor (13 april) en Other Roads (22 november).

Lees meer...
 
The FolkSurvival Club in Amsterdam en Westelbeers

Komende zondag, 12 februari, staat The FolkSurvival Club in Paradiso in Amsterdam, en op 26 februari doet de formatie De Cultuur Boerderij in Westelbeers aan.

Lees meer...
 
Optreden Linde Nijland afgelast

Helaas kan het concert van het Linde Nijland Trio bij Folkclub Twente vanavond (3 feb. '12) wegens een keelontsteking van Linde niet doorgaan. Een goede vervanging zoeken is op deze korte termijn niet meer mogelijk aldus de Stichting Folkclub Twente, die hoopt dat mensen niet voor niets hoeven afreizen naar Boekelo.

 
Laatste folkcafé's in Oss

Onder de noemer Last Farewell Concerts zijn er nog 3 folkcafé's in de Groene Engel in Oss. Op 5 februari is er Fiddlehead, op 4 maart speelt Wild Geese en op 1 april sluit Cloggy Dew de reeks af en gaat de Groene Engel op zondag dicht.

Lees meer...
 
Pura Fe' Trio in Utrecht

Morgen, vrijdag 3 februari 2012, is de veelzijdige blues van Native American singer-songwriter Pura Fe' te horen in RASA in Utrecht.

Lees meer...
 
Cara in de Fookhook

Op zondag 12 februari zal de Duitse formatie Cara optreden in de Fookhook te Sevenum.

Lees meer...
 
CD presentatie Change of Key met Amerikaanse fiddler Tim Crouch

Op zaterdag 21 en zondag 22 april zal Change of Key de nieuwe cd presenteren in Haastrecht, met als speciale gast de Amerikaanse fiddler Tim Crouch.

Lees meer...
 
Concert voor Gert in Terneuzen

Op zondagmiddag 29 januari herdenken Zeeuwse muzikanten gitarist Gert de Meijer in Porgy & Bess in Terneuzen.

Lees meer...
 
Andar stelt cd voor bij GUO in Oisterwijk

Op zaterdag 28 januari 2012  is stelt de groep Andar (voorheen Munnelly & Friends) zijn debuut-cd voor bij GUO in CC Tiliander te Oisterwijk.

Lees meer...
 
OGHAM WEER IN CONCERTZAAL TILBURG

Ook dit jaar staat Ogham weer met Keltische muziek in de Concertzaal Tilburg en wel op zaterdag 11 februari 2012.

Lees meer...
 
Griekse zangeres in Nederland

De Griekse zangeres Savina Yannatou & de groep Primavera en Salonico zijn te zien in Amsterdam (3 februari), Den Haag (4 feb.) en Utrecht (5 feb.).

Lees meer...
 
Songwriters Circle in Nijmegen

Op zondag middag 29 januari 2012 gaat in café Trianon in Nijmegen een nieuw project van start: Songwriters Circle.

Lees meer...
 
Huisconcert Vicki Swan & Jonny Dyer

Op vrijdag 3 februari komt er een wel heel byzonder concert bij Karin in de huiskamer in Den Haag.

Lees meer...
 
Optredens Rig The Jig geannuleerd

Ten gevolge van tragische familie-omstandigheden bij een drietal leden van de Ierse band Rig The Jig is besloten de Nederlandse tour te annuleren. Er stonden optredens gepland in Zevenaar, Sevenum (Fookhook) en Sneek.

 
Folkconcerten in Wahlwiller

Het huiskamertheater in Wahlwiller heeft een naam gekregen: Pandora Podium. Op het programma staan vanaf 22 januari o.a. Nicole Bolton & John Jeninga, Martin Hutchinson, Camille Bloom en Shannon Lyon & Elly Kellner.

Lees meer...
 

WEEKAGENDA

zo 12 feb: Ottersum
Jelka van Houten & Anna de Beus
zo 12 feb: Amsterdam
The FolkSurvival Club
zo 12 feb: Sevenum
Cara
ma 13 feb: Eindhoven
Jelka van Houten
vr 17 feb: Tilburg
Pete Thom
vr 24 feb: Tilburg
Cuban Heels
za 25 feb: Moergestel
Dommelvolk & Niels van de Ven
za 25 feb: Tilburg
Omnia
za 25 feb: Tilburg
Barrelhouse
zo 26 feb: Westelbeers
The FolkSurvival Club
zo 26 feb: Ottersum
Jude Johnstone & Matty Charles
ma 27 feb: Eindhoven
Matty Charles
do 01 mrt: Ottersum
JW Roy
vr 02 mrt: Eindhoven
Celtic Folk Night
vr 02 mrt: Landgraaf
Cedar Creek
za 03 mrt: Goirle
Folk in de Kapel: Brabocana
zo 04 mrt: Oss
Wild Geese
zo 04 mrt: Sevenum
Bring In The Spirit
zo 04 mrt: Ottersum
Martyn Joseph
ma 05 mrt: Eindhoven
Wizz Jones + Rachel Harrington
vr 09 mrt: Voorhout
Nick Keir en Stephen Quigg
za 10 mrt: Huizinge
Maalstroom met Jo Freya
zo 11 mrt: Ottersum
Rachel Harrington & The Knockouts
zo 11 mrt: Den Haag
Nick Keir & Stephen Quigg
ma 12 mrt: Eindhoven
Greg Trooper
za 17 mrt: Goirle
Folk in de Kapel: Eaden
zo 18 mrt: Ottersum
Elliott Murphy
zo 18 mrt: Ammerstol
Uncle Nobby
ma 19 mrt: Eindhoven
Martha Mendez
wo 21 mrt: Ottersum
Luka Bloom
 
spacer