spacer
header
header
 
Geschiedenis volksmuziek (3)
zaterdag, 24 juni 2006 17:04
In deel 3 van ons feuilleton De Geschiedenis van de Volksmuziek in Europa gaat Crispijn Oomes iets vertellen over de verschillen tussen Stad en Platteland.

Stad en platteland
In Europa is op het platteland de traditionele volksmuziek eeuwenlang goed bewaard en overgeleverd geweest (via mondelinge overlevering), terwijl nieuwe composities vaak in een stedelijke omgeving ontstonden.

De kerk was één van de weinige plekken waar muziek werd opgeschreven en men heeft daardoor zeer oude melodieën teruggevonden die misschien wel dateren van het begin van onze jaartelling. De door de kerk betaalde componisten rond het jaar 1500 (Monteverdi, Heinric Isaac, Josquin des Prés, Palestrina) bedienden zich vaak van bestaande volksliedjes, die zij bewerkten tot meerstemmige (polyfone) kerkmuziek. Ook Luther, die veel nieuwe kerkliederen in de volkstaal schreef, maakte veel gebruik van bestaande volksliedjes. Dankzij die kerkelijke activiteiten hebben wij nog veel middeleeuwse volksmuziek kunnen reconstrueren. Dat geldt niet alleen voor Rome, Aken of Parijs, maar ook voor Byzantium, de hoofdstad van het Oost-Romeinse Rijk (ook wel Byzantijnse Rijk genaamd).

Het Byzantijnse Rijk was rond 700 tot volle bloei gekomen. Dankzij de Byzantijnse kerkmuziek heeft men Griekse volksliedjes uit de Oudheid kunnen reconstrueren. Toen de Turken en Arabieren in 1453 de stad Byzantium (door de Grieken Konstantinopolis genaamd)  overnamen, en daarmee het Byzantijnse Rijk, hebben zij ook veel kerkelijke (christelijke) muziek overgenomen en indirect dus ook eeuwenoude Griekse volksmuziek.

Als dus vandaag de dag de Grieken (trots en snoevend) beweren dat de Turken veel Griekse (lees: Byzantijnse) muziek hebben overgenomen, dan hebben ze gelijk. Vele eeuwen later zullen de Turken (trots en snoevend) beweren dat veel Griekse muziek (uit Klein-Azië) eigenlijk van oorsprong Turks is en dat is zeker waar voor de Smyrna- en Rebetika-muziek uit de tijd van 1880 - 1920.

Het Antwerps Liedboek uit 1544 is één van de oudste opgeschreven verzamelingen van Nederlandse en Vlaamse wereldlijke muziek, zowel volksliederen als kunstliederen. In die tijd was het een zeldzaamheid om liedteksten op te schrijven, dus dit boek is van groot belang voor een beeld van de volksmuziek in de 16e eeuw. Helaas waren er geen melodiën bij geschreven, maar wetenschappers hebben achteraf de melodieën achterhaald. De teksten gaan vaak over de liefde. Naarmate het onderwerp pikanter wordt, wordt de tekst implicieter of symbolischer (gecodeerd). Je denkt dan dat het lied gaat over een vogeltje dat tegen het raam tikt, maar in werkelijkheid gaat het over een minnaar die zijn geliefde opzoekt of die bij haar wil binnendringen ("Laat mij erin, laat mij erin"). In vele landen blijkt deze bedekte taal het gebruik te zijn.

Terwijl de stadsmens in geheel Europa zich gedurende de 17e en 18e eeuw meer en meer beschaafde (meer onderwijs, meer geld, meer kunst), werd de volksmuziek steeds meer een kenmerk van het (niet beschaafde) platteland. En ziedaar: een tweedeling was geboren. Volksmuziek associeerde men met varkenshokken en onbeschaafde mensen. Mensen die met bloed, zweet en tranen hun boerenverleden ontstegen, hadden weldra last van schaamte over hun nederige afkomst en wilden daaraan niet herinnerd worden, ook niet door bijv. volksmuziek. Dit verschijnsel is volgens mij de reden dat veel volksmuziek een kwade reuk kreeg, m.n. bij zogenaamde beschaafde en ontwikkelde mensen. Deze (verholen) minachting kom ik nog vaak tegen bij klassieke musici en conservatoriumdocenten. Vaak blijft bij hen de deur naar de volksmuziek dicht.

Crispijn Oomes is ook van boekingskantoor De Speelman, voor ensembles op het gebied van wereldmuziek. De website: www.speelman.nl.

 
spacer
spacer

Recente concertberichten

Huisconcerten in Tilburg

Sinds kort organiseert Hanneke Janissen huisconcerten in Tilburg. Op het programma staan in 2012: Pete Thom (17 februari), Bram Taylor (13 april) en Other Roads (22 november).

Lees meer...
 
The FolkSurvival Club in Amsterdam en Westelbeers

Komende zondag, 12 februari, staat The FolkSurvival Club in Paradiso in Amsterdam, en op 26 februari doet de formatie De Cultuur Boerderij in Westelbeers aan.

Lees meer...
 
Optreden Linde Nijland afgelast

Helaas kan het concert van het Linde Nijland Trio bij Folkclub Twente vanavond (3 feb. '12) wegens een keelontsteking van Linde niet doorgaan. Een goede vervanging zoeken is op deze korte termijn niet meer mogelijk aldus de Stichting Folkclub Twente, die hoopt dat mensen niet voor niets hoeven afreizen naar Boekelo.

 
Laatste folkcafé's in Oss

Onder de noemer Last Farewell Concerts zijn er nog 3 folkcafé's in de Groene Engel in Oss. Op 5 februari is er Fiddlehead, op 4 maart speelt Wild Geese en op 1 april sluit Cloggy Dew de reeks af en gaat de Groene Engel op zondag dicht.

Lees meer...
 
Pura Fe' Trio in Utrecht

Morgen, vrijdag 3 februari 2012, is de veelzijdige blues van Native American singer-songwriter Pura Fe' te horen in RASA in Utrecht.

Lees meer...
 
Cara in de Fookhook

Op zondag 12 februari zal de Duitse formatie Cara optreden in de Fookhook te Sevenum.

Lees meer...
 
CD presentatie Change of Key met Amerikaanse fiddler Tim Crouch

Op zaterdag 21 en zondag 22 april zal Change of Key de nieuwe cd presenteren in Haastrecht, met als speciale gast de Amerikaanse fiddler Tim Crouch.

Lees meer...
 
Concert voor Gert in Terneuzen

Op zondagmiddag 29 januari herdenken Zeeuwse muzikanten gitarist Gert de Meijer in Porgy & Bess in Terneuzen.

Lees meer...
 
Andar stelt cd voor bij GUO in Oisterwijk

Op zaterdag 28 januari 2012  is stelt de groep Andar (voorheen Munnelly & Friends) zijn debuut-cd voor bij GUO in CC Tiliander te Oisterwijk.

Lees meer...
 
OGHAM WEER IN CONCERTZAAL TILBURG

Ook dit jaar staat Ogham weer met Keltische muziek in de Concertzaal Tilburg en wel op zaterdag 11 februari 2012.

Lees meer...
 
Griekse zangeres in Nederland

De Griekse zangeres Savina Yannatou & de groep Primavera en Salonico zijn te zien in Amsterdam (3 februari), Den Haag (4 feb.) en Utrecht (5 feb.).

Lees meer...
 
Songwriters Circle in Nijmegen

Op zondag middag 29 januari 2012 gaat in café Trianon in Nijmegen een nieuw project van start: Songwriters Circle.

Lees meer...
 
Huisconcert Vicki Swan & Jonny Dyer

Op vrijdag 3 februari komt er een wel heel byzonder concert bij Karin in de huiskamer in Den Haag.

Lees meer...
 
Optredens Rig The Jig geannuleerd

Ten gevolge van tragische familie-omstandigheden bij een drietal leden van de Ierse band Rig The Jig is besloten de Nederlandse tour te annuleren. Er stonden optredens gepland in Zevenaar, Sevenum (Fookhook) en Sneek.

 
Folkconcerten in Wahlwiller

Het huiskamertheater in Wahlwiller heeft een naam gekregen: Pandora Podium. Op het programma staan vanaf 22 januari o.a. Nicole Bolton & John Jeninga, Martin Hutchinson, Camille Bloom en Shannon Lyon & Elly Kellner.

Lees meer...
 
Kilshannig in Zaandam

Zaterdagavond 4 februari is er Ierse muziek van Kilshannig in het Zaantheater in Zaandam.

Lees meer...
 

WEEKAGENDA

zo 12 feb: Ottersum
Jelka van Houten & Anna de Beus
zo 12 feb: Sevenum
Cara
zo 12 feb: Amsterdam
The FolkSurvival Club
ma 13 feb: Eindhoven
Jelka van Houten
vr 17 feb: Tilburg
Pete Thom
vr 24 feb: Tilburg
Cuban Heels
za 25 feb: Tilburg
Omnia
za 25 feb: Moergestel
Dommelvolk & Niels van de Ven
za 25 feb: Tilburg
Barrelhouse
zo 26 feb: Westelbeers
The FolkSurvival Club
zo 26 feb: Ottersum
Jude Johnstone & Matty Charles
ma 27 feb: Eindhoven
Matty Charles
do 01 mrt: Ottersum
JW Roy
vr 02 mrt: Eindhoven
Celtic Folk Night
vr 02 mrt: Landgraaf
Cedar Creek
za 03 mrt: Goirle
Folk in de Kapel: Brabocana
zo 04 mrt: Oss
Wild Geese
zo 04 mrt: Sevenum
Bring In The Spirit
zo 04 mrt: Ottersum
Martyn Joseph
ma 05 mrt: Eindhoven
Wizz Jones + Rachel Harrington
vr 09 mrt: Voorhout
Nick Keir en Stephen Quigg
za 10 mrt: Huizinge
Maalstroom met Jo Freya
zo 11 mrt: Ottersum
Rachel Harrington & The Knockouts
zo 11 mrt: Den Haag
Nick Keir & Stephen Quigg
ma 12 mrt: Eindhoven
Greg Trooper
za 17 mrt: Goirle
Folk in de Kapel: Eaden
zo 18 mrt: Ottersum
Elliott Murphy
zo 18 mrt: Ammerstol
Uncle Nobby
ma 19 mrt: Eindhoven
Martha Mendez
wo 21 mrt: Ottersum
Luka Bloom
 
spacer